U Cluj - Steaua 0-1. Raul, Tata si din nou sperante!

Rusescu si Tatarusanu au fost cei mai buni jucatori ai Stelei intr-o noua victorie chinuita, 1-0 in deplasare cu Universitatea Cluj.
Articol scris de Adrian Diaconescu Mar 13th, 2012

Cum, necum, taras, grapis, cu un joc mai mult sau mai putin stralucit si cu un antrenor mai mult sau mai putin de forma, Steaua a invins si in deplasarea cu Universitatea Cluj si este in mod oficial revenita in lupta pentru titlu. Aflati la doar sase lungimi in spatele lui Dinamo si la cinci puncte de CFR Cluj, ros-albastrii au avut nevoie de sansa pentru a invinge pe Cluj Arena si au stat, ca si saptamana trecuta, cu Mioveni, in doi oameni.

Fara Cristi Tanase, accidentat, Steaua lui Ilie Stan a primit doua lovituri ”sub centura” in primele 23 de minute ale partidei din Ardeal. Martinovici si Prepelita s-au lovit, Eric Bicfalvi si Iliev inlocuindu-i pe insa cei doi cu succes. Prima jumatate de ora a apartinut de altfel aproape in totalitate gazdelor, Claudiu Niculescu si Adrian Cristea ratand trei mari ocazii in minutele 5, 12 si 13.

De partea cealalta, Tatu a fost si el aproape de gol in minutul 14, dupa o pasa ”geniala” primita de la adversarul Dorinel Popa, dar Bornescu a fost la post si a pastrat tabela imaculata. Deschiderea scorului a venit tot dupa o pasa primita de la adversari, servantul fiind de aceasta data Szukala, iar cel vizat de pasa Raul Rusescu.

Spre deosebire de colegul sau din atac, Raul cel mic nu a iertat si a stabilit scorul pauzei din minutul 37. Repriza a doua a fost si ea la discretia gazdelor, Tatarusanu fiind ”salvatore della patria” in mai multe randuri. Steaua a avut si noroc de doua ori, cand goal-keeperul nationalei era batut, mingile lui Tony si Grozav ducandu-se in bara.

La cealalta poarta, pericolul nu a fost adus decat de fundasii Universitatii, Galamaz fiind foarte aproape de a-i servi lui Chipciu primul sau gol la Steaua. A ramas insa 1-0, o victorie la fel de marunta si de chinuita ca cea de la Mioveni, dar o victorie de ”sase puncte”, asa cum se spune in limbajul de lemn fotbalistic, victorie care da sperante echipei patronate de Gigi Becali.

In urmatoarea etapa, Steaua va da piept cu un adversar destul de facil, cel putin la prima vedere, ros-albastrii urmand sa primeasca vizita Astrei in data de 18 martie. Ramane insa de vazut unde va fi facuta aceasta vizita, in conditiile in care tratativele cu Armata pentru Ghencea inca nu au fost finalizate, iar National Arena este oficial inchis pana in luna mai.