Titlul cu numarul 25 pentru Steaua

Articol scris de Dan May 9th, 2014

Steaua a scris o pagina de istorie. Titlul cu numarul 25 a fost castigat cu valoare, munca si talent de baietii din Ghencea condusi excelent de Laurentiu Reghecampf.
Victoria de la Cluj, 1-0 cu Universitatea a asigurat locu 1 si titlul de campioana cu trei etape inainte de final, asa cum sta bine marilor echipe.

Steaua-titlul25A

Uneori istoria se scrie chiar sub ochii nostri. Sunt momente atat de importante incat raman povestite de generatii intregi. Joi seara s-a mai scris o pagina in cartea de istorie a Stelei. A fost genul de meci pe care un stelist care se respecta nu are voie sa-l uite. Meciul decisiv. Partida care concentreaza un intreg sezon. Un meci cat un campionat. Constienti acest lucru au venit la stadion si ardelenii care tin cu Steaua si cu aceleasi ganduri au intrat in teren si elevii lui Reghecampf. Pentru Sanmartean, Varela, Keseru sau Piovaccari a fost sansa de a trai ceea ce Apolzan, Satmareanu, Sames, Tudorel Stoica sau Lacatus au trait la randul lor. A fost meciul care poate face diferenta dintre un jucator si un campion. Cu numarul 25 in gand, stelistii au inceput precauti jocul de pe Cluj Arena, iar Lemnaru a vrut inca din start sa arate ca poate lua examenul pentru Steaua. A fost cel mai periculos om al clujenilor, dar mai intai a tras pe langa vinclu (7), pentru ca apoi sa ceara un penalty, dar fara sa-l convinga pe Avram (20). Tanase si Chipciu au fost cei mai nerabdatori sa devina din nou campioni. Primul a marcat, insa golul i-a fost anulat pentru offside (26), iar al doilea tras pe langa poarta (27) si nu l-a putut loba pe Veselovsky, ultimul obstacol in calea spre gol, la faza din minutul 30.

ghencea sarbatoreste2

Nici Reghecampf nu mai avea rabdare. Era un sac de nervi pe banca, dar golul izbavirii steliste a venit in prelungirile primei reprize. Prepelita s-a gandit ca e un moment bun sa marcheze primul gol din acest capionat si a inscris cu capul, din cornerul batut de Samnartean (45+1), iar pe trofeul oferit campioanei „ros-albastrii” vedeau deja scris Steaua.
Clujenii au aruncat si ei un ochi pe istoria clubului, inainte de meciul cu Steaua si au observat ca le-au scos „ros-albastrilor” 5 titluri din vitrina. Impinsi de ura fanilor pentru echipa campiona, de amenintarea retrogradarii si de orgoliul de a nu asista la sarbatoarea stelista chiar pe terenul lor, jucatorii lui Teja s-au aruncat spre poarta lui Tatarusanu. Mingea deviata de Lemnaru a cazut insa pe bara (57), Abrudan a trimis cu capul peste poarta (66), iar Borza nu l-a putut invinge pe portarul Stelei dintr-o pozitie ideala (67). Steaua a avut sansa sa incheie meciul, dar Veselovsky a mai salvat un gol, in fata lui Latovlevici (59). Pe finalul Steaua a stat la cutie si a numarat minutele pana la deschiderea sampaniei. In timp ce galeria lui „U” le arata stelistilor ca nu sunt iubiti in Cluj, jucatorii lui Reghe se apropiau tot mai mult de titlu. Nici injuraturile din tribune si nici suporterul care a intrat in teren pentru a-i arunca un tricou in fata lui Varella nu au putut opri victoria Stelei. O victorie cat un campionat.

O victorie cat o pagina din cartea cu 25 de file ale Stelei. „Ros-albastrii” vor avea de acum motive sa sarbatoreasca si pe 8 mai. E ziua in care Steaua a bifat titlul cu numarul 25.