Timisoara - Steaua 0-0. Remiza alba pe Dan Paltinisanu

Timisoara si Steaua au remizat 0-0 la capatul unui meci pe care ros-albastrii il puteau transa in favoarea lor
Articol scris de Razvan Mitacu Apr 2nd, 2011

Surdu in duel cu Pantilimon in meciul Poli Timisoara - Steaua 0-0

Un punct si multe regrete pentru Steaua la finalul meciului cu Timisoara. Pe stadionul Dan Paltinisanu ros-albastrii au incheiat la egalitate, scor 0-0, partida cu formatia de pe locul secund din clasament, la capatul unei confruntari echilibrate, dar pe care jucatorii lui Sorin Cartu ar fi putut sa o decida in favoarea lor cu putin mai multa atentie sau sansa la finalizare.

Multa determinare si disponibilitate la efort din partea celor doua echipe, in fata unui public entuziasmat de perspectiva primul loc in clasament, pe care timisorenii ar fi trecut in cazul unei victorii. A rezultat o prima parte a meciului foarte intensa, cu multe dueluri si faulturi la mijlocul terenului. Steaua a avut cea mai mare ocazie a primei reprize in minutul 25, cand Banel Nicolita a ajuns intr-o pozitie ideala de finalizare, insa din pacate sutul sau din prima a fost dezamagitor. Mult mai animata repriza secunda, cand cele doua formatii au renuntat la prudenta din prima parte si au incercat sa obtina victoria, ambele fiind aproape in unor actiuni de contraatac. Si totusi cele mai mare sanse au fost tot de partea ros-albastrilor, toate cele trei ocazii venite in urma unor faze pe partea dreapta, cu Bonfim si Banel in prim plan. In minutul 73 centrarea fundasului lateral a ajuns perfect la Surdu, care nu l-a putut invinge pe portarul gazdelor. Bicfalvi a ratat o reluare simpla din sase metri in urma unei centrari de pe dreapta, iar cu doua minute inainte de finalul timpului regulamentar acelasi Banel Nicolita a ratat inca o data lovitura de gratie dupa o patrundere pe dreapta a lui Bonfim si o reluare cu capul a mijlocasului stelist. Interventia excelenta a lui Pantilimon a salvat un punct pentru gazde si mai ales imbatibilitatea Timisoarei in acest campionat.

Rezultat final 0-0, un punct care ajuta mai mult echipa lui Uhrin. Timisoara se apropie la un singurul punct de liderul Otelul Galati, in timp ce Steaua egaleaza pe Dinamo Bucuresti si pe Gaz Metan Medias, dar pierde teren in fata Vasluiului, ocupanta locului trei.  Pentru Steaua urmeaza acum meciul de pe teren propriu cu Unirea Urziceni.

Timisoara: C. Pantilimon, S. Ghionea, Helder, L. Sepsi, O. Burca, M. Cisovsky, R. Rocha (73′ Axente), D. Alexa, A. Curtean, L. Magera, S. Nikolic (90′ Andrei Zagrean)
Antrenor: D. Uhrin

Steaua: C. Tatarusanu,     Geraldo Alves, Eder Bonfim, V. Iliev (71′ Ricardo Gomes), F. Gardos, B. Nicolita, E. Bicfalvi, P. Brandan, R. Surdu, M. Bilasco, M. Oliveira (53′ Onofras)
Antrenor: S. Cartu