Steaua rateaza revenirea pe locul 1 dupa remiza cu Chiajna

Articol scris de Dan May 11th, 2015

Steaua a fost ajutata de victoria lui Gaz Metan 1-0 cu ASA. Steaua trebuia sa castige pe Arena Nationala jocul cu Chiajna ca sa revina in fotoliul de lidera. Dar Steaua n-a putut profita si a obtinut doar o remiza pe teren propriu, 2-2 cu Chiajna.

Meciul Stelei contra Concordiei Chiajna a inceput dupa incheierea partidei de la Medias, unde Gaz Metan a asfixiat ASA Targu Mures si jucatorii lui Galca stiau ca o victorie contra ilfovenilor ii va readuce pe primul loc in Liga 1. Astfel ca formatia gazda a inceput sa-si preseze adversarul in propriul teren inca din start, dar s-a observat, in continuare, precipitarea fotbalistilor lui Galca in fata portii.
Mai intai sutul lui Popa din 10 metri a fost blocat de Florea (min. 14), pentru ca apoi, Tanase (min. 20) sa traga pe langa poarta dintr-o pozitie din care nu trebuia sa rateze. Concordia parea victima sigura. Trecusera deja 25 de minute si formatia lui Baciu abia se apropiase de vreo doua ori la 30 de metri de poarta lui Cojocaru, tanarul portar stelist care l-a inlocuit pe Arlauskis, accidentat.
Si daca stelistii nu pareau sa aiba abilitatea necesara sa introduca mingea in poarta, Coltescu minutul 28, a dictat un penalty pentru gazde. Dupa o incursiune in careu a lui Chipciu, acesta a cazut de langa fundasul Dragarski, care a avut o interventie la limita, considerata de Ion Craciunescu, totusi, gratuit acordata dupa opinia autorului care s-a aflat la meci.
A batut bine Stanciu, cu toate ca Matache a ghicit coltul si Steaua FCSB conducea cu 1-0. Totul parea in grafic pentru formatia din Ghencea. Iar sutul slab al lui Cristea (min. 31), primul pe poarta al Concordiei, nu avea sa anunte deranjul de mai tarziu. Pana la pauza, Tanase (min. 40) a mai avut timp de un sut la coltul lung, care a trecut putin pe langa poarta, iar Pena (min. 45) sa „semneze” cea mai mare ocazie a Concordiei, dupa un corner executat de Cristea.
Socul a venit pentru stelisti dupa pauza. Guilherme, aflat in propriul careu, l-a lovit peste picioare pe Florea, iar Coltescu a aratat cu intarziere punctul cu var. Aditionalul Fesnic i-a indicat faultul. A batut in prima faza Florea, pe centru si Cojocaru a aprins mingea, dar centralul nu apucase sa fluiere executarea penalty-ului. I-a aratat „galben” jucatorului Chiajnei, iar Baciu a facut semn de pe margine ca Boldrin sa traga de la punctul cu var. Iar tehnicul mijlocas al Concordiei nu a ratat. 1-1 din minutul 54 si partida nu mai curgea deloc in directia pe care si-o doreau stelistii.
Galca stia ca trebuie sa forteze si i-a aruncat in lupta pe atacantii Iancu si Tucudean. La scurt timp dupa ce a patruns pe teren, „varful” care a trecut si pe la Dinamo a ratat singur cu portarul Matache (min. 70), fapt ce a produs disperare pe banca stelista.
In minutul 73, stelistii au inghetat. Boldrin, jucatorul meciului, a executat magistral o lovitura libera de la 18 metri si aducea Concordia in avantaj. Singura problema a fost ca Sebastian Coltescu a acordat o lovitura libera directa pentru un presupus hent al lui Tosca, dar e posibil ca stelistul sa fi fost lovit in piept de minge. Declaratia lui Tosca, acordata dupa meci, pune in ceata si aceasta faza. “Am inteles de la tv ca nu a fost hent”, a spus el, continuand astfel declaratiile amuzante oferite de Barboianu, dupa jocul cu Steaua, cand afirma ca trebuie sa vada reluarea ca sa se pronunte daca a fost penalty la impingerea lui asupra lui Stanciu! Dar acestia sunt fotbalistii!
Avand totul de pierdut si meciurile cu Otelul, Petrolul, Ceahlaul si Rapid proaspete in minte, stelistii s-au aruncat asupra portii lui Matache. Iancu a reusit egalarea in minutul 73, cand a reluat superb din careu pasa lui Tanase. Mai era timp ca ros-albastrii sa castige si sa vina pe primul loc. Putinii fani din tribune urmareau meciul din picioare. S-au obisnuit sa tremure pana in ultima secunda. Rusescu si Tucudean au plonjat in careu, dar Coltescu nu s-a mai lasat pacalit.
Socant pentru stelisti, meciul s-a incheiat la egalitate, 2-2 si formatia lui Galca ramane pe locul doi, la un punct in spatele liderului ASA. Ce final de campionat se asteapta!

Steaua rateaza

STEAUA FCSB – CONCORDIA 2-2 (1-0)
Au marcat: Stanciu (min. 29, din penalty), Iancu (73) / Boldrin (min. 54, din penalty, min. 64)

FCSB: Cojocaru – Rapa, Varela, Tosca, Guilherme (85 Rusescu) – Prepelita, Breeveld (58 Iancu) – Ad. Popa I (65 Tucudean), Stanciu, Tanase cpt. – Chipciu.
Rezerve: Nita, Luchin, Rusescu, Neagu, Tucudean, Enceanu
Antrenor: Constantin Galca.
Concordia: Matache – Vagner (46 Al. Stan), Bagaric, Dragarski, Musat – Maftei cpt. – Serediuc, Ad. Cristea, Boldrin, Florea (80 Purece) – Pena.
Antrenor: Marius Baciu.