Steaua-Levski 2-1, in primul amical din Antalya

Steaua a inceput cu dreptul campania de amicale din aceasta iarna si a invins cu 2-1 echipa bulgara Levski Sofia. Golurile echipei noastre au fost marcate de Tanase si Rusescu.
Articol scris de Adrian Diaconescu Jan 29th, 2012

Cu toate ca a fost pus la zid de mare parte din presa din Romania pentru cantonamentul montan intreprins in aceasta iarna, Ilie Stan pare sa fi luat alegerea corecta pentru Steaua. Ros-albastrii s-au miscat astfel destul de bine in primul amical din Antalya, invingand cu scorul de 2-1 formatia bulgara Levski Sofia.

Primul 11 al Stelei a fost unul experimental si a adus in teren practic toate achizitiile acestei ierni. Dananae, Chiriches, Parvulescu, Chipciu si Machado nu au dezamagit insa, ba mai mult, ultimii doi au fost cei mai periculosi jucatori ai primei parti. Cu toate acestea, bulgarii au fost cei care au deschis scorul, prin Cvetko, dupa o eroare de marcaj a lui Iliev.

Dupa doar doua minute, in minutul 40, s-a consemnat egalarea, Brandan scotand o lovitura de la 11 metri, transformata cu siguranta de Cristi Tanase. Scorul a ramas egal pana la pauza, desi stelistii au avut una peste alta mai mult initiativa.

In partea a doua, Ilie Stan a schimbat intreaga formatie si i-a aruncat in teren astfel atat pe cativa dintre titularii importanti ai toamnei trecute, precum Martinovic, Geraldo sau Rusescu, dar si pe Lupu, Balan sau Radut, jucatori care nu au prea prins primul 11 din motive diverse.

”Noua” echipa a Stelei s-a descurcat cel putin la fel de bine precum cea din prima repriza si initiativa a apartinut din nou mai mult alor nostri. Golul a venit pana la urma in minutul 74, tot dintr-o lovitura de la 11 metri, obtinuta de Tiberiu Balan si transformata fara probleme de Raul Rusescu.

Tabela de scor a inghetat in ultimele 15 minute, ca si jocul celor doua echipe, destul de modest pe acest final de meci, dar una peste alta concluziile care pot fi trase dupa partida cu Levski sunt imbucuratoare. Noii veniti au aratat determinare si pofta de joc, mijlocul a functionat parca mai bine ca intotdeauna si defensiva, in ciuda unor mici scapari, a fost beton. Varfurile au ramas putin datoare, in sensul ca nu au fost capabile sa marcheze din actiune, dar pentru asemenea imbunatatiri mai exista sase amicale.

Urmatorul va avea loc marti 31 ianuarie si ii va pune pe elevii lui Ilie Stan in fata redutabililor polonezi de la Legia Varsovia.