Steaua a facut un meci spectaculos la Ploiesti

Articol scris de Dan May 19th, 2014

Steaua a jucat la Ploiesti cu Petrolul in penultima etapa a capionaului Ligii I.
Chiar daca Petrolul a dominat teritorial primele 45 de minute, cea mai mare ocazie din prima parte i-a apartinut lui Popa, al carui sut a fost scos din fata portii de Geraldo, in minutul 24. Finalul primei reprize o putea aduce, totusi, pe Petrolul in avantaj, dar Tatarusanu s-a opus la o deviere a lui Toto Tamuz.

Steaua a jucat mult mai bine dupa pauza si a fost mai prezenta in atac, insa imprecizia la finalizare l-a scos din sarite pe Laurentiu Reghecampf. Gabi Iancu si Chipciu au lovit bara laterala din pozitii ideale si nu au reusit sa profite de golurile din centrul defensivei Petrolului.

Steaua la Ploiesti1

Prahovenii au contat si ei in atac, numai ca sutul lui De Lucas din minutul 69 a sters bara laterala si s-a dus in afara terenului.

Steaua a mizat pe contraatac in ultimele minute de joc, iar baietii lui Reghecampf au fost aproape de victorie. Ocaziile la poarta lui Pecanha au venit una dupa alta, numai ca Prepelita, Valceanu si Iancu au ratat ocazii uriase.

S-a terminat 0-0, rezultat dupa care Steaua ocupa primul loc, cu 76 de puncte, in timp ce Petrolul e pe trei, cu 65 de puncte.

Echipele de start:
Petrolul:
Pecanha - Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme - Priso, Mustivar - De Lucas, Walter Fernnandez, Albin, Tamuz
Rezerve: Bornescu, Beta, Camara, Al. Radu, Marinescu, Gerson, Romario

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala , Gardos, Latovlevici - Prepelita, Pintilii - Popa, Keseru, Tanase - Chipciu
Rezerve: Nita - Rapa, Filip, Pirvulescu, Radut, Iancu, Valceanu

Si in turul campionatului, meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.

Din pacate ce vedeti in fotografie nu este o hora a bucuriei. Partida Petrolul - Steaua a generat dispute verbale inaintea partidei, dar si momente tensionate dupa fluierul final. Pe teren a fost 0-0, dar ros-albastrii au celebrat acest rezultat ca si cum ar fi cucerit titlul Ligii 1 chiar dupa meciul cu prahovenii.
Hora bucuriei inceputa la initiativa antrenorului Laurentiu Reghecampf a fost intrerupta rapid de interventia unui Pecanhanervos, care n-a acceptat manifestarile de bucurie ale stelistilor pe un arhiplin. Spectatorii au huiduit copios momentul ros-albastrilor.
Imediat s-a format un meleu, din care personajele principale, Reghecampf, Gabi Iancu, Pecanha, Romario si Tanase au fost cu greu indepartate. S-au impartit câteva lovituri si injuraturi, iar arbitrul Ovidiu Hategan cu greu a calmat cele doua grupuri.
In cele din urma, Romario a fost singurul eliminat, iar stelistii au fost trimisi la cabine, unde au continuat sarbatoarea. “A fost un moment mai putin placut, dar s-a terminat cu bine”, a declarat la final Laurentiu Marinescu, mijlocasul Petrolului.

In ultima etapa, Steaua va primi vizita Otelului, iar Petrolul se va deplasa la Corona Brasov.