Steaua - Brasov 0-3. Scor de neprezentare in Ghencea

Steaua a pierdut categoric primul meci oficial din 2011 pe teren propriu, in fata celor de la FC Brasov
Articol scris de Razvan Mitacu Mar 6th, 2011
Steaua - Brasov

Steaua - Brasov 0-3

O singura victorie in acest an a fost suficienta pentru a readuce discutiile despre castigarea titlului. O singura saptamana mai tarziu Steaua se loveste de o realitate dura intr-o seara in care ros-albastrii “reusesc” sa bata o multime de recorduri, din pacate toate negative. Brasovul obtine meritat prima victorie din istorie pe Ghencea in fata unei echipe a Stelei in care a dominat lipsa de idei si intamplarea. Atmosfera rece la propriu si la figurat pentru o seara de trista amintire, dar din pacate o ilustrare corecta a perioadei prin care trece cea mai importanta echipa a Romaniei.

Problemele din defensiva Stelei au iesit in evidenta inca din primele minute de joc, cand lovitura de cap a lui Oros dupa o centrare din corner a treut putin pe langa poarta aparata de Tatarusanu. Un alt semnal de alarma in minutul 20 cand Ilyes este faultat de Geraldo la marginea careului, iar aparatorul Stelei este avertizat, fiind astfel suspendat etapa viitoare. Executia de la 17 metri a lui Gaucho este modesta. Au fost insa fazele care au prefatat golurile oaspetilor, venite pe fondul unui joc total lipsit de idei al oamenilor lui Marius Lacatus, cu Burdujan si Tanase inexistenti pe cele doua benzi ale terenului, iar Bilasco izolat in atac, fara a primi niciun balon utilizabil. Minutul 30 a adus primul gol al Brasovului, perfect meritat conform cursului jocului: Marian Cristescu ajunge nepermis de usor la 20 de metri de poarta si il lobeaza elegant pe Tatarusanu, o executie frumoasa a mijlocasului celor de la Brasov, insa la care portarul Stelei isi poate reprosa plasamentul gresit. Nimic de facut pentru Tatarusanu trei minute mai tarziu cand sutul lui Teixeira a majorat avantajul oaspetilor spre stupoarea intregului stadion, care nu a putut face altceva decat sa admire o executie perfecta, venita inca o data din tabara adversa. A fost nevoie sa treaca 40 de minute pentru a putea consemna un prim moment de emotie in careul lui Marc, lovitura libera a lui Dica intrebuintandu-l pentru prima data pe portarul formatiei antrenate de Antonio Conceicao.

Partea secunda a debutat cu doua modificari efectuate de Lacatus, Burdujan si Dica fiind cei ramasi la cabine. In locul lor au intrat Nicolita si Surdu. Doua schimbari, dar mai ales o schimbare de atitudine din partea ros-albastrilor, concretizata printr-o serie de cornere in primele cinci minute. Din pacate elanul ofensiv al stelistilor s-a stins sub intensitatea fulgilor de zapada, care au transformat gazonul de pe Ghencea intr-un alt obstacol pentru formatia lui Lacatus. Chiar si in aceste conditii tot oaspetii au fost cei care au stiut sa gestioneze situatia mai bine, iar in minutul 63 meciul s-a incheiat definitiv odata cu reusita lui Cristian Oros dupa un corner la care defensiva Stelei nu a existat. In tabloul hibernal de pe Ghencea eliminarea lui Galamaz din minutul 67 a completat seara de cosmar. O interventie perfecta prin alunecare a lui Gardos (intrat in locul lui Ricardo) a fost singurul moment care a primit aplauze din partea suporterilor prezenti in tribune.

Nimic de facut pe un final agonizant, in care tot oaspetii au fost mai aproape de a marca. Rezultat final 0-3 si Steaua nu profita de sansa de a urca, cel putin pentru moment, pe ceea ce in acest moment pare un nesperat loc trei. Ros-albasatrii vor avea ocazia de a se revansa in fata Brasovului in semifinalele Cupei Romaniei, care ar trebui sa capete o importanta mult mai mare avand in vedere situatia din campionat.

Steaua: Tatarusanu Ciprian, Bonfim Elder, Galamaz George, Alves Geraldo, Brandan Paolo, Marinescu Laurentiu, Gomes Ricardo (71′ Gardos Florin), Burdujan Lucian (46′ Nicolita Banel), Dica Nicolae (46′ Surdu Romeo), Tanase Cristi, Bilasco Marius

Brasov: Marc Alexandru, Rusu Adrian, Gaucho Diego, Oros Cristian, Ionescu Mihai Cristian, Cristescu Marian (60′ Majernik Peter), Viveiros Nuno, Ilyes Robert, Toloza Juan, Teixeira Filipe (83′ Stanga Florin), Chipciu Alexandru