Steaua a cedat cu ASA pe Arena Nationala. Titlul este in pericol

Articol scris de Dan Apr 30th, 2015

Steaua a pierdut derbyul de clasament cu ASA Targu Mures. Si odata cu meciul si fotoliul de lidera. ASA a desavarsit un comeback incredibil printr-o victorie in fata Stelei chiar pe Arena Nationala, 1-0, gol Zicu. Pe final, gazdele au solicitat un penalty la hentul in careu al lui Sepsi.
Bucuresti. Arena Nationala. La adapostul noptii, 11 barbati imbracati in ne
gru au patruns pe gazon ca sa-i fure Stelei titlul. Delta Force? Nu. Dintr-o peluza se raspunde: “A-SE-A!, A-SE-A!”.
Adi Popa a incercat sa dea alarma in secunda 10, dar “centralul” Gaman a decis ca e una falsa si n-a sanctionat in vreun fel interventia in careu a lui Marius Constantin, la care stelistul ceruse disperat penalty.
Primul “man in black” care a inselat vigilenta turnurilor de control plantate in marginea careului ros-albastru a fost Bumba. Ajuns linga seif, mureseanul s-a speriat de paznicul Arlauskis si a fost prins (7).
Galca n-a mai apucat sa-si puna oameni in paza. Cineva se catarase pe acoperisul tras al stadionului si din tavan a picurat o minge in mijlocul careului stelist. Asa a parut in minutul 37, la centrarea din corner a lui Voiculet. Zicu a aparut nemarcat, a trimis cu latul in plasa (in foto) si a dat volumul mai tare: “A-SE-A!, A-SE-A!”.

Steaua a cedat cu ASA gol

In prelungiri, Tucudean a prelucrat centrarea din dreapta a lui Ripa, a reluat spectaculos, dar Stancioiu a fost acolo si a blocat. Apoi, s-a auzit fluierul lui Gaman, pauza. Ardelenii au fost stapinii primei reprize.
“Oare cit se mai joaca stelistii cu focul?!”, se intrebau Balint si Ilie Dumitrescu in studioul DigiSport.
Cum cit? Inca putin. De zece minute incepuse repriza a doua si Steaua irosise deja doua faze bune de atac. La cea mai periculoasa dintre ele, au lucrat aceiasi Ripa si Tucudean: reluarea din cadere a virfului s-a scurs pe linga stilpul din dreapta portii lui Stancioiu.
Incercuiti in propriul teren de tinta, ardelenii incepeau sa respire greu. Intrarea lui Gabi Iancu a parut sa inteteasca atacurile steliste. Tanase era singurul care mai avea chef de glume, sutul trimis de el fiind aproape sa prinda avionul de Cluj.
Aproape de granita cu ultimul sfert de ora al partidei, Iancu si-a pus miinile in cap, disperat ca lobul lui n-a prins poarta goala. Tensiune din ce in ce mai mare pe Arena Nationala.
10 minute. Varela s-a napustit spre careul ardelean, a apucat sa intre si a fost blocat de Sepsi. Fundasul oaspetilor a atins mingea cu mina in alunecare, (in foto) dar Gaman n-a vazut infractiunea si meciul a continuat fara penalty.

5 minute. S-au risipit repede. La fel ca avansul de 13 puncte al Stelei. Comandantul Ciobotariu isi mai priveste o data luptatorii: misiune indeplinita. Liga 1 are din aceasta noapte un nou lider!
Echipele de start:
Steaua: Arlauskis - Ripa, Varela, Tosca, Guilherme - Prepelita, Bourceanu - Popa, Chipciu, Tanase – Tucudean.
ASA: Stancioiu - Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi - G. Muresan, N’Doye - Bumba, Voiculet, Zicu – Axente.
Dupa aceasta etapa a 29-a, ASA ii ia locul Stelei in fruntea clasamentului si acumuleaza 62 de puncte. Ros-albastrii sint acum pe pozitia secunda, la doua lungimi in spatele ardelenilor, 60p. Au mai ramas doar 5 etape din acest sezon de Liga 1.