Steaua 3-0 cu Corona Brasov

Articol scris de Dan May 6th, 2014

Steaua a fost nevoita sa joace contra Coronei, nou promovata si viitor retrogradata, pe un stadion gol. Suspendarea dictata de comisii a accentuat aspectul inestetic al unui joc intre niste fotbalisti lipsiti de motivatie, de ambele parti. Mai motivati erau pariorii, cei care alimentati de un 1-12 suferit de Corona in ultimele doua meciuri se inghesuisera sa parieze pe o victorie la scor a Stelei. A fost jocul cu numarul 100 pentru Laurentiu Reghecampf in Liga I.
In fata unui adversar evident inferior, Laurentiu Reghecampf si-a permis sa faca o serie de modificari. Au aparut Nita, Rapa, Prepelita, Pirvulescu, Iancu si Piovaccari intre titulari, iar pe banca a luat loc Bogatinov, cel mai bine platit fotbalist al Stelei la capitolul bani / minute jucate. Revenind la joc, pe o ploaie mocaneasca si un frig ascutit, fotbalistii Stelei nu s-au mai intrebuintat si, in lipsa unui public care sa preseze, au jucat in viteza intai cu brasovenii. Piovaccari a inscris rapid, in minutul 18, pentru a aduce linistea, moment dupa care nu s-a mai intamplat nimic. Piovaccari (in foto) este golgheterul Stelei in acest campionat cu 10 reusite.

Piovaccari este golgheterul Stelei
Fotbalul de 100 de milioane de euro a oferit doar alunecari inexacte, accidentari si suturi la poarta care nu i-au deranjat prea mult pe cei doi goalkeeperi.
Meciul a fost atat de slab incat in primele minute din repriza a doua au iesit mai mult la rampa cei de la Corona, echipa retrogradata cu mult inainte ca Steaua sa fie sigura ca ia titlul. Bus si Stanescu au avut suturi de la distanta parate de Nita, iar sarjele lui Miranda l-au epuizat pe Rapa. A fost o alta repriza chinuitoare pentru privitori, una in care Steaua nu a fost cu mult peste Corona, in pofida scorului. Deloc impulsionat de indicatiile tactice primite de la Reghecampf, printre care enumeram ”haide, haide, haideee!!” si ”nu asa, nu acolo”, Chipciu a avut o explozie de ambitie si a facut 2-0 in minutul 79.
Septarul a parut sa fie singurul stelist caruia i-a pasat de impresia artistica. A alergat in permanenta, s-a certat cu arbitrul, a tipat la colegi si a cautat in repetate randuri finalizarea. A fost altruist in minutul 90, atunci cand i-a pasat in fata portii lui Keseru pentru 3-0. Steaua a castigat si mai asteapta o etapa dupa care spera sa isi poata inscriptiona ”25” pe viitorul rand de echipamente.

Steaua – Corona Brasov 3-0 (1-0)
Marcatori: Piovaccari ’18, Chipciu ’79, Keseru ‘90
Steaua: Nita – Rapa, Varela, Gardos, Latovlevici (Stanciu ’39)– Prepelita, Iancu (Filip ’57), Chipciu, Tanase (cpt.), Pirvulescu – Piovaccari (Keseru ’46)
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.
Corona Brasov: Danalache – Homei, Forika, Istrofor, Burlacu – Leonte (Mendizov ’70), Dalbea (cpt.), Miranda, Neacsa (Stanescu ’21) – Bus, Dedu (A. Manea ’87)
Antrenor: Daniel Bona.