Steaua – Unirea Urziceni 5-0. Antrenament cu publicul

Steaua a invins cu un categoric 5-0 pe Unirea Urziceni prin dubla lui Geraldo Alves si golurile lui Banel Nicolita, Nicolae Dica si Lucian Burdujan
Articol scris de Razvan Mitacu Apr 5th, 2011
Nicolae Dica

Nicolae Dica a marcat din penalty in meciul Steaua – Unirea Urziceni 5-0

In acest sezon au existat din pacate multe echipe care au pus probleme Stelei chiar pe Ghencea, insa Unirea Urziceni, sau ceea ce a mai ramas din renumele construit in scurta perioada de glorie a ialomitenilor, nu putea fi una dintre ele. Cu Dica revenit in primul 11 si pozitionat la mijlocul terenului intr-un rol de coordonator “alla Pirlo”, ros-albastri s-au impus cu un categoric 5-0 intr-un meci in care Tatarusanu a fost un spectator neplatitor, in timp ce colegii sai din teren au incercat sa isi treaca rand pe rand numele pe lista marcatorilor. In final au fost momente de glorie pe deplin meritate pentru fundasul brazilian Geraldo Alves, mult mai ocupat cu atacul decat defensiva in acest meci, pentru Nicoale Dica, revenit cu gol la a doua sa prezenta oficiala din acest an, pentru Banel Nicolita, care in rest s-a evidentiat ca de obicei mai mult prin efort si determinare decat prin calitatea paselor si a centrarilor, si pentru Lucian Burdujan, aflat la primul gol in tricoul Stelei.

Inceputul de meci a prefatat perfect modul in care avea sa se desfasoare partida: in primul minut de joc o centrare ideala a lui Dica in urma unei lovituri de colt a ajuns la Geraldo care a sutat in diagonala din pozitie laterala foarte aproape de bara. Presiunea Stelei a continuat, impotriva unei defensive a Urziceniului care in aceasta seara nu ar fi facut fata nici contra unui adversar din Liga II. Iar golul nu a fost decat o chestiune de timp: in minutul 7 Surdu, aflat totusi intr-o pozitie nesemnalizata de offside, a primit liber in banda stanga si a centrat in careu, de unde respingerea gresita a ultimului fundas a favorizat reluarea simpla a lui Banel Nicolita, nemarcat in 10 metri. 1-0, iar doua minute mai tarziu lucrurile deveneau elocvente odata cu reusita ca in curtea scolii a lui Geraldo, la primul sau gol in tricoul ros-albastru, aparatorul brazilian marcand cu un sut frumos la coltul scurt dupa o patrundere nereusita a lui Dica, dar continuata cu o lipsa de reactie incredibila din partea ialomitenilor. Dupa zece minute, avantajul de doua goluri, dar mai ales valorea adversarului din aceasta seara au facut ca jocul sa devina mult mai usor, cu ros-albastrii aflati la impunerea ritmului pe toata durata intalnirii, dar fara a forta la fel de mult, desi ocaziile au continuat sa apara chiar si in aceste conditii: Nicolae Dica a fost foarte aproape in doua randuri de a marca primul sau gol de la revenirea la Steaua, Marinescu a avut sansa lui la o finalizare peste poarta din interiorul careului, in timp ce Bilasco nu a valorificat ceea ce ar trebui sa reprezinte punctul sau forte, lovitura de cap, dupa o noua centrare buna din corner trimisa de Dica.

Partea a doua a debutat cu o modificare (Onofras in locul lui Surdu) si cu aceeasi dominare a Stelei, care nu s-a multumit cu simpla gestionare a avantajului, constienta de faptul ca nu vor exista multe astfel de ocazii de-a lungul campionatului. Gardos a contribuit la randul sau din plin la faza ofensiva, precum in minutul 64, cand a reusit sa obtina lovitura de la 11 metri transformata cu siguranta de Nicolae Dica, spre satisfactia Peluzei Sud care a salutat golul celui care ramane unul dintre cei mai iubiti jucatori in Ghencea. Geraldo Alves si-a trecut in cont dubla cu un sfert de ora inainte de final printr-o frumoasa lovitura de cap din corner, in timp ce Lucian Burdujan, intrat pe teren in locul lui Bilasco, a inchis tabela in minutul 83 dupa o pasa a lui Brandan si o finalizare simpla pe langa portarul Curca.

Rezultat final 5-0 si pentru Steaua meciul cu Unirea a reprezentat incalzirea perfecta inainte de o perioada incarcata si dificila: formatia lui Sorin Cartu va disputa patru partide in urmatoarele 21 de zile, cu Sportul Studentesc, Dinamo Bucuresti si Pandurii in campionat, respectiv FC Brasov in mansa tur din Cupa Romaniei.

Steaua: C. Tatarusanu, Geraldo Alves (77′ I. Latovlevici), Eder Bonfim, N. Martinovic, F. Gardos, B. Nicolita, P. Brandan, L. Marinescu, N. Dica, R. Surdu (45′ M. Onofras), M. Bilasco (65′ L. Burdujan)
Antrenor: S. Cartu

Unirea Urziceni: G. Curca, A. Senin, E. Nicu, F. Teusan (57′ G. Blay), A. Muzac (60′ R. Paduretu), P. Tene (25′ V. Lupu), G. Toba, S. Scarlatescu, A. Mihalcea, G. Marcu, M. Ionita
Antrenor: M. Pana