Prima infrangere din 2012! Steaua - Mlada 2-3, in Antalya

Dupa doua victorii in primele doua amicale ale iernii, Steaua s-a inclinat in fata echipei Mlada Boleslav din Cehia, scor 2-3.
Articol scris de Adrian Diaconescu Feb 3rd, 2012

Un prim 11 cu Chipciu, Tanase, Florin Costea, Tatu si Nikolic si doua victorii in primele doua amicale erau motive suficiente sa asteptam un joc bun in debutul partidei cu Mlada Boleslav. Asa s-a si intamplat pentru vreo 25 de minute, timp in care ros-albastrii i-au dominat copios pe adversarii lor, dar nu au reusit sa inscrie.

Tatu si Florin Costea au avut cele mai mari ocazii ale startului de meci, ambii reusind actiuni personale de senzatie. Totusi, cehii au deschis scorul in minutul 34, dupa o gafa incredibila a lui Tatarusanu. Portarul Stelei a iesit aiurea la o centrare dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, iar Zahustel i-a furat mingea si a inscris lejer cu capul.

Stelistii continua sa domine, Tatu este intr-o forma de zile mari, dar golul vine de la eternul Brandan, cel care executa excelent o lovitura libera de la 30 de metri. Centrarea argentinianului este asezata parca cu mana pe capul lui Nikolic, care egaleza chiar in minutele de prelungire ale primei reprize.

1-1 la pauza si, pentru prima oara Ilie Stan nu mai schimba toata echipa intre reprize. Astfel, singurul inlocuit este dezamagitorul Chipciu, cel care ii cedeaza locul in teren lui Raul Rusescu. Stelistii domina in continuare, chiar daca mai steril decat in prima repriza, dar tot cehii inscriu primii.

Chiriches este cel care gafeaza de aceasta data, iar Stohanzl isi aduce din nou echipa in avantaj. 2-1 in minutul 57! Jocul continua intr-o nota echilibrata, dar oarecum hoatica si niciuna din echipe nu-si mai creeaza vreo ocazie periculoasa in urmatoarele minute. Iese Nikolic, intra Mihai Costea, dar tot Mlada inscrie prin acelasi Stohanzl.

Acesta profita de o nesincronizare a fundasilor Stelei, cei care par inca cu gandul la vacanta si-l executa pe neputinciosul Tatarusanu. Este 3-1, mai sunt doar 12 minute pana la final si infrangerea se configureaza destul de usturator. Ilie Stan schimba aproape toata echipa cu cinci minute inainte de final, iar Machado, la doar un minut de la intrarea in teren, isi arata din nou calitatile in fata portii.

Eric Bicfalvi, si el proaspat intrat in teren, il serveste pe fostul jucator al lui U Cluj si scorul devine 2-3. Pana la final nu se mai intampla mare lucru, cu exceptia unei eliminari inventate a lui Bourceanu, cel care l-ar fi lovit cu cotul pe un adversar.

Primul rezultat negativ din cantonamentul din Antalya, dar mai ingrijorator decat orice este randamentul dat de apararea Stelei, formata din doi nou veniti, Chiriches si Parvulescu, si doi vechi ”ostasi”, Iliev si Geraldo. Urmatorul amical al ros-albastrilor va avea loc pe 5 februarie, incepand cu ora 18:00, si se va disputa impotriva lui Kuban, echipa lui Dan Petrescu.