Otelul a facut surpriza campionatului 2-1 cu Steaua

Articol scris de Dan Apr 20th, 2015

Otelul a dat lovitura pe Arena Nationala si a castigat cu 2-1 in fata Stelei, in etapa a 27-a a Ligii 1. A fost a treia victorie in actualul sezon pentru gruparea galateana, care a aprins si mai mult lupta la titlu. Liderul Steaua mai are un singur punct avans fata de ASA Tg. Mures, principala amenintare a campioanei.
Tucudean a avut prima ocazie a meciului de pe Arena Nationala. A reusit o faza superba in marginea careului, dar sutul sau din intoarcere a izbit bara transversala (5). La primul meci ca titular dupa jumatate de an, Latovlevici a inscris in propria poarta dupa un contraatac purtat de Cernat (19).

Costel Galca
Antrenorul Stelei are scaunul in pericol: Steaua nu bate nici lanterna rosie!

Nici Chipciu nu a fost mai inspirat, in minutul 28, alegand sa suteze dintr-o pozitie grea. Otelul a fost aproape de golul doi (29) dar Iulian Popa a ratat tinta. Chiar inainte de pauza, galatenii au lovit din nou pe contraatac - algerianul Hamroun a marcat al doilea sau gol in Liga 1, din centrarea lui Dan Popescu.
La reluare tot oaspetii au fost periculosi, prin Cernat, din lovitura libera (56). In minutul 77, Tucudean a redus din diferenta din centrarea luiStanciu. Ros-albastrii au inceput sa spere la cel putin un punct si au fost aproape sa-l obtina, in prelungiri, dar Raul Rusescu a ratat lovitura de la 11 metri, sutand in bara transversala (93). Milea a fost eliminat, dupa ce a primit al doilea cartonas galben la faultul comis in careu asupra lui Chipciu.
A fost a treia victorie a Otelului in acest sezon. Precedenta fusese obtinuta pe 22 noiembrie 2014, 1-0 pe terenul Ceahlaului. Pe cealalta o bifase pe 1 septembrie 2014, 2-0 la Galati cu Rapid.
De partea cealalta, Steaua este la a sasea infrangere, 4 dintre ele venite in 2015. Campioana nu a mai castigat in Liga 1 de 3 meciuri si avansul pe care il are in fruntea clasamentului s-a redus la un singur punct.

Elevii lui Costel Galca au ratat sansa de a se desprinde de ASA Tg. Mures, in fruntea clasamentului din Liga 1. Mai mult de atat, dupa ultima etapa (a 27-a), muresenii s-au apropiat la doar un punct de campioana Romaniei.
Steaua a pierdut, pe teren propriu, partida cu Otelul Galati, acesta fiind al saselea esec in acest campionat pentru ros-albastri. Galatenii au condus cu 2-0, Tucudean a redus din diferenta, iar Rusescu a ratat sansa de a inscrie golul care putea aduce un punct pentru gruparea din Ghencea. Atacantul a ratat un penalty, in minutul 90+4 al partidei.
Rusescu se alatura astfel listei jucatorilor Stelei care au irosit lovituri de la 11 metri in acest sezon. Nu mai putin de 7 jucatori ai ros-albastrilor au ratat penalty-uri in 2014-2015, fie ca acestea au fost batute in timpul meciului, fie ca au fost executate cand s-a ajuns la loviturile de departajare (in Supercupa, cu Astra si in UCL, cu Ludogorets).