Meciuri celebre: Steaua - Honved Budapesta 4-1

Istoria unuia dintre cele mai frumoase meciuri gazduite de Stadionul Ghencea: Steaua - Honved Budapesta 4-1 pe 6 noiembrie 1985 in Cupa Campionilor
Articol scris de Razvan Mitacu Aug 24th, 2010
Steaua-Honved

Victor Piturca, tunarul din atacul Stelei, se bucura alaturi de coechipieri dupa un gol marcat in poarta lui Honved

Steaua avea probleme de moral inaintea meciului cu maghiarii de la Honved Budapesta. In timp ce puternica grupare maghiara demonstra o forta ofensiva de temut (in ultimele doua meciuri din campionat castigasera cu 7-0 si pierdusera cu 2-4), stelistii aveau probleme de concentrare. Egalul cu Victoria dinaintea meciului de Cupa Campionilor il nelinistea pe antrenorul Emerich Jenei, insa mai tare decat egalul il nelinistea eclipsa de forma a atacantilor, Lacatus si Piturca. Peste ani, Jenei avea sa marturiseasca: “Lacatus avea probleme in acel moment, era clar ca nu e in apele lui. M-am gandit sa incep returul cu Honved Budapesta cu Radu II. Am vorbit asa cum obisnuiam cu Marius, separat , cu cateva zile inainte de meci. El mi-a zis sa merg in continuare pe mana lui; oricum eu eram adeptul folosirii aceleiasi formatii, poate si din cauza asta am acceptat mereu un lot restrans de jucatori”. Meciul cu Polithenica Timisoara din campionat trebuia sa fie un test util inaintea meciului infernal ce-i astepta pe militari in Cupa Campionilor. Jenei l-a menajat pe Iovan si a apelat la Weissenbacher dar le-a transmis alor sai: “Vreau sa repetam. Ganditi-va ca azi jucam cu Honved!”. Indemnul lui Jenei s-a difuzat intocmai pe teren. Nu trecusera mai mult de 50 de secunde si Piturca deschidea scorul. In minutul 5 insa, Duckadam se recunostea invins de Vlatanescu al carui sut era deviat de Bumbescu in poarta. Furiosi, stelistii aveau sa mai inscrie de doua ori prin Weissenbacher si Piti. Dupa pauza, viitorul stelist, Rotariu reducea din handicap, insa Balint marca pentru 4-2, scor suficient pentru o califcare cu Honved.

“Chiar daca am invins in tur nu cred ca avem prima sansa. Steaua joaca foarte bine pe tern propriu, as spune ca sansele sunt egale” declara pe aeroportul Otopeni, antrenorul gazdelor, Imre Komora. Stia ca urma infernul pentru echipa sa. In tabara noastra presiunea crestea cu fiecare vizita de general panicat de un eventual esec in fata “tovarasilor” unguri. Daca dupa Veijle recompensa atingea 5000 de lei, in preziua meciului cu Honved ea se triplase. Jenei si Boloni aveau o apasare suplimentara, mai ales ca vorbeau aceeasi limba cu adversarii. Interesant este ca partida urma sa nu fie transmisa in direct la tv, insa la insistentele lui Valentin Ceasuescu, postul national de televiziune a trimis carul in Ghencea. Paradoxal, astazi se platesc bani grei de catre posturile publice pentru un meci, atunci, Steaua achitase bani televiziunii pentru a oferi meciul romanilor.

Arbitrul austriac Horst Brummeir fluiera startul meciului. Lacatus e primul care se napuseste in gheata lui Cseh, demonstrand inca odata ce inseamna spiritul Stelei. Era minutul 1 al meciului. Lovitura libera pentru ros-albastrii, executa Boloni. Sut violent al maghiarului nostru, Andrush, portarul oaspetilor respinge in fata, insa acolo se afla evident, Piturca: 1-0 pentru Steaua. Debut fulminant de meci! Steaua creste presiunea, iar Detari et comp tremura. Minutul 35, Balint impinge mingea spre linia portii, Piturca (cel care mai devreme ratase aproape nepermis) trage dupa el doi fundasi, Andrush se pacaleste iar Lacatus profita si inscrie in poarta goala: 2-0 pentru Steaua. Pana la pauza scorul nu se schimba, chiar daca sutul magic al lui Lajos Detari loveste bara portii lui Duckadam. Incepe repriza a doua, de la 2-0 pentru militari. Reluata de la centru mingea ajunge dupa cateva pase in stanga. Barbulescu o preia de la linia de centru, intra in terenul advers, si prinde un rist plin cu piciorul drept. Andrush nu are replica si scoate minge din plasa: 3-0 pentru Steaua. Din nou debut fulminant pentru baietii nostrii. Peste alte sapte minute, Lacatus patrunde vijelios in careu. Sikesdi se sperie, pune piciorul si faulteaza clar: lovitura de la unsprezece metri spune austriacul, iar Miti Majearu nici nu mai sta pe ganduri. E imperturbabil, isi fixeaza mingea: in cateva secunde, mica nationala maghiara condusa din teren de marele Detari era umilita: 4-0 pentru Steaua noastra! Barbulescu mai comite o nazdravanie insa de aceasta data in careul nostru. Fault si penalty si pentru oaspeti. Executa si inscrie Lajos Detari: 4-1 pentru Steaua, insa militarii nu slabesc ritmul. “Vitezistii” aprind luminile ramplei iar ole-urile tribunei de pe Ghencea ii acompaniaza. Steaua nu putea fi invinsa in acea zi. Victorie si sferturi de finala. Multumim baieti!

Marcatori: Piturca(1), Lacatus(35), Barbulescu(46), Majearu(53 - 11m) / Detari(64 - 11m)
Steaua: Duckadam - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu - T Stoica (88 Balan), Boloni, Majearu(88 Radu II), Balint - Lacatus, Piturca