Kiev venim...!

Iata, prima partida a echipei noastre dupa pauza meciurilor echipei nationale si inaintea primului meci din Liga Campionilor. Pentru echipa din Arges vizita campioanei tarii era un motiv de bucurie mai mult pentru suporteri, intrucat adversara noastra de azi ocupa locul 16, avand numai 3 puncte si 2 goluri marcate.
Oli a inceput partida cu Carlos Fernandes ,Dorin Goian, Eugen Baciu, Petre Marin, Stelian Stancu, Nicolae Dica, Gabriel Bostina, Banel Nicolita, Florin Lovin, Gigel Coman, si Cyril Thereau.
Meciul a debutat cu cateva atacuri ale Stelei, nu foarte puternice dar destul de taioase, actiuni care puteau aveau rezultate pe tabela de marcaj, dar atat lipsa de coerenta a jucatorilor nostri cat si o grava eroare de arbirtaja a facut ca scorul sa ramana neschimbat.
In primul sfert de ora, partida a fost destul de deisputata, atat gazdele cat si noi avand multe ocazii.
In minutul 12 iese la rampa Thereau, care foarte bine angajat de Banel intra in careu si "ia la tinta" portarul agresenilor, tot varful francez s-a aflat si in prim-plan in minutele 16, 20, 21, 36 cand putin a lipsit ca francezul sa inscrie la primul meci in culorile ros-albastre.
Pe langa actiunile ofensive ale lui Thereau, au mai avut posibilitati de a marca, Dica-fotbalistul nostru sutand de la peste 40 de metri, balonul trecand de putin pe langa poarta, Coman care in minutele 14 si 36 a ratat 2 mari ocazii in care avea libertate deplina de actiune.
In prima parte putem spune ca am avut si ceva emotii cand in primele 10 minute argesenii au avut 2 ocazii mari, reprezentate de suturi puternice din afara careului, dar la care aparatorii nostri au fost atenti reusind sa intervina.
In partea a doua , partida a scazut din spectaculozitate, au lipsit fazele de poarta, gazdele au avut o singura faza la care am avut emotii, dar portarul Carlos a fost pe minge la sutul din actiune al lui Tanasa.
Steaua a dominat tactic meciul, a dominat centrul si a fost mult mai preocupata de a marca.

Minutul 85 GOOOOOL o faza scoala a echipei nostre, luata pe conta propriu de Badea care centreaza pentru Dica aflat in careu, decarul nostru preaia si cu un sut plasat marcheaza inca o data. Este 1-0 pentru militari si jocul poate sa se termine, Steaua a castigat si acesta partida si Kievul este cel care ne apare in minte in acet moment. Oricum pana la final nimic nu a mai atras atentia, poate doar cartonasele galbene ale argesenilor si eliminarea lui Tansa.

Un capitol special se cuvine sa alocam noilor veniti, pentru ca toti cei 3 jucatori nou veniti au evoluat doi dintre ei ca titulari.
Astfel Stancu si Thereau au fost titulari iar Ov.Petre afost introdus in minutul 57 in locul lui Lovin.

Cyril Thereau-a fost cel mai importat om de atac al nostru, a avut 4 mari ocazii in prima repriza pe care le putea fructifica, a alegat mult si a avut de fiecare data un plasament bun, fiind in premanenta lupta cu fundasii adversi. Este foarte tehnic si are o viteza extraordinara, singurul aspect negativ este aspectul fizic.

Stelian Stancu-a avut in debutul meciului 2-3 ezitari si scapari, dar a aratat siguranta. Este destul de bataios, dar ca si la Thereau aspectul fizic este parte negativa, nu am vazut urcari in atac sau angajari spectaculoase pentru atacanti.

Ov.Petre-a jucat bine la mijloc, a coordonat multe faze si a organizat la centru jocul nostru de pase.

Cu bine si ne intalnim miercuri.

Le reseau pansant

8 comentarii au fost scrise referitor la acest articol. Autorii acestor comentarii isi asuma responsabilitatea pentru textul trimis.

by ovy @ 09 Sep 2006 07:46 pm
Poti castiga tricoul echipei favorite sau o pereche de role; fara tragere la sorti: [moderat / nu ai voie sa postezi link-uri, mai ales cu reffer]
by sulfur @ 10 Sep 2006 12:11 am
E bine ca am castigat la Pitesti, era culmea sa nu batem ultimul loc. Acum sa vedem la Kiev cum ne descurcam... Daca batem dYnamo kYev, avem locul 3 asigurat si intram in cursa pentru calificarea in optimi....

F O R Z A S T E A U A
by titus @ 10 Sep 2006 02:12 am
o sa vezi ca o sa castigam si la kiev si la bucuresti. descultii de ucrainieni n-au fata sa bata steaua
by aurel.d @ 10 Sep 2006 06:11 pm
daca batem la kiev mergem la univ ? sau asteptam meciul cu real ?
by niculoiu cristian @ 11 Sep 2006 08:22 am
Au mai ramas 3 zile pana la debutul ecipei noastre in grupele ligii campioanelor, mult succes STEAUA,sa faci o figura frumoasa ca sa inchidem gurile dusmanilor.La servici am facut schimb de tura ca sa pot sa vad meciul. F O R T A S T E A U A !!!
by sulfur @ 11 Sep 2006 11:45 am
asteptam.... 3 zile... parca iar nu mai am rabdare, la fel ca la meciul cu standard... ce sa mai zic inainte meciurilor cu lyon sau real cum o sa ne simtim!!

FORZA STEAUA
by bebe*steaua @ 12 Sep 2006 12:17 am
pentru autorul articolului: chiar ti s-a parut thereau cel mai bun om din atac? ca a ratat destul de usor...

numai bine

@ bebe
by niculoiu cristian @ 13 Sep 2006 10:12 am
Iata ca a venit si ziua cea mare, ziua in care S T E A U A joaca primul meci in liga campionilor, cu toti avem emotii, care odata cu terminarea meciului si aflarea rezultatului se vor risipi.In incheiere un singur lucru as vrea sa mai spun: STEAUA VICTORIE!!!