Revenirea in Templu pentru tricolori

Tricolorii au revenit pe Ghencea, dupa ce mai bine de 3 ani au jucat pe diverse stadioane din provincie. Astfel revenirea acesta un pic fortata, nu pentru publicul bucurestean ci pentru ca stadionul nostru este singurul din tara care poate oferii conditii excelente de desfasurare ale partidei(calitatea terenului, locuri de parcare, conditii pentru suporteri, tribune VIP si multe altele,). Pentru "oficiali"-nea Mitica&Nasu; a fost un motiv de mandrie(cel mai bun stadion al tarii) insa pentru suporteri entuziasmul nu a fost deloc unul debordant, obisnuiti cu meciuri "tari" ale echipei gazde, suporterii au manifestat o vizibila ostilitate fata de conducerea federatiei si fata de "vedetismele" unor jucatori ai nationalei.

Echipa aliniata de Piturca a fost una care nu a surprins, cam aceiasi ca si in precedentele partide si cu unii jucatori care nu prea ar avea ce sa caute in lotul tricolor, astfel echipa de start a fost: Daniel Coman, Razvan Rat, Gabriel Tamas, Dorin Goian, Petre Marin, Cristian Chivu, Florentin Petre,Laurentiu Rosu, Ciprian Marica, Adrian Mutu, Nicolae Dica, ce ne bucura este prezenta a 3 stelisti titulari in lotul nationalei si faptul ca acestia au avut o evolutie foarte buna si sigura.
Meciul inceput cam cu toti atatia suporteri stelisti daca Steaua juca cu Bistrita sau Galati, a apartinut fara dubii nationalei noastre, care si-a impus jocul cu usurinta si fara prea mare efort. In minutul 3 Romania a avut deja 2 ocazii mari ratate cu usurinta de atacanti. Goooool in minutul 6, pe partea dreapta Fl.Petre ia o minge pe cont propriu inainteaza pana in preajma careului si centreaza foarte bine pentru Mutu care aproape liber in fata portii reia cu usurinta deschizand scorul. Urmatoarea faza de meci a apartinut tot tricolorior care au mai ratat o mare ocazie, dar lucrurile aveau sa se linisteasca in minutul 10 cand la un atac sustinut al tricolorilor Marica preia o minge la marginea careului si cu un sut bine plasat il invingea pentru a doua oara pe portarul belorus Gaev.

Desfasurarea partidei parea sa aibe un singur sens, adica "galbenii" sa fie la o reprezentatie cu suporteri, dar lipsa de responsabilitate si superficialitatea cu care unii jucatori au tratat fazele de poarta a facut ca oaspetii sa iasa la joc si sa tempereze avantul pe care jocul romanilor se parea ca il ea. Bine construita actiunea belorusilor din minutul 21, dublata de o greseala a iesiri la offside a defensivei noastre a facut ca elevii lui Iuri Puntus, sa reduca din diferenta si sa reintre in joc. Pentru romani se parea ca va fi o reeditare a partidei cu Bulgaria, dar printr-o mai buna organizare in defensiva si la mijloc baietii nostri au reusit sa controleze partida si sa isi impuna jocul. Pana la pauza ca evenimente notablie in meci nu a fost decat sutul de la 20 de metri al lui Dica, balonul sutat de acesta trecand putin pe langa poarta.

Repriza a doua a fost ceva mai animata mai ales in primele 20 de minute cand soarta meciului putea fi decisa de una din echipe. Mai prezenti in meci dupa pauza au fost belorusii care in primele 10 minute au avut 3 mari ocazii de gol, dar defiecare data defensiva noastra a fost la post, astfel in minutul 49 sutul lui Romashchenko a fost respins de Coman iar 5 minute mai tarziu Goian a avut o interventie magistrala la patrundearea lui Kornilenko, stelistul deposedandul chiar in momentul sutului.

La 3 minute dupa ocaziile belorusilor, tricolorii rateaza si ei o mare ocazie, la o incursiune in careul advers a lui Marica, Mutu si Tames s-au incuracat reciproc nereusind sa suteze desi erau complet liberi la 13-14 metri de poarta goala a lui Gaev.
Un moment important al partidei s-a desfasurat in minutul 72 cand Mutu accidentat a trebuit sa iasa pe margine sa primeasca ingrijiri medicale, timp in care a fost apostrofat de suporteri, carora "vedeta" tricolorilor le-a raspuns in modul cel mai abject posibil printr-o injuratura ordinara la adresa decedatilor si mamelor. Ce a urmat se stie flueraturi si injurii pentru decarul nationalei si "traditionalul"-Adi Mutu esti o mizerie.

Gooool Romania- in minutul 76 dupa ce se executa un corner defensiva belorusa respinge dar pana la Goian care din 10 metri a reluat spectaculos cu capul inscriind golul care a adus linistea si victoria in tabara noastra. Desfasurarea partidei de aici este una anosta, incercari sumare de atac ale oaspetilor si o mimare de fotbal pentru tricolori-tinand seama ca aveau 3-1 si erau gazde. Schimbarile facute de Piturca au dovedit si de aceasta data ca nu sunt o solutie pentru el si pentru echipa, din moment ce in minutul 88 si 92 sunt introdusi 2 jucatori cu potential si forta de joc.

De notat ar fi si incidentele din randul galeriei beloruse, care dupa marcarea celui de al doilea gol au incercat sa dea foc unor steaguri si au rupt cateva scaune, oricum jandarmeria a intervenit(fara bastoane, pusti si gaze lacrimogene) si a oprit manifestarea neavenita a oaspetilor nostri.