Nu-i nimic STEAUA, tot noi jucam in Liga Campionilor

Iata ca suntem in etapa a VIII-a si deja am intalnit principalele contracandidate la titlu si traditionali nostri rivali. Astfel, dupa infruntarile cu Poli, , Constanta si Rapid a urmat clasicul fotbalului romanesc, si anume singurul derby al ligi noastre, cel cu Dianamo.
Pentru Steaua, dupa meciul cu cei de sub pod, dupa eliminarea lui Nesu in meciul cu aceiasi echipa? se adauga si accidentarile lui Paraschiv si Cristocea, acestea venind sa intregeasca lista indispibilitatilor din echipa noastra.

Echipa trimisa in teren a fost una putin neobisnuita pentru noi, dar trebuie sa tinem cont de anumiti factori cum sunt accidentari, indisponibili si suspendati, asadar Oli a inceput partida cu urmatoarea garnitura: Carlos Fernandes, Dorin Goian, Petre Marin, Klemi Saban, Sorin Ghionea, Nicolae Dica, Gabriel Bostina, Banel Nicolita, Florin Lovin, Daniel Oprita, Cyril Thereau.

Meciul a inceput in forta ambele echipe avand cateva ocazii de a marca dar nu foarte clare, dupa care trecand de primele 10 minute partida a devenit putin anosta, jocul disputandu-se mai mult pe contraatac si la centru.

Prima ocazie importanta a ros-albastrilor a venit in minutul 5 cand Nicolita a irosit o faza care promitea multe, dar centrarea destul de slaba a permis apararii adverse sa respinga. Urmatoarea faza a fost facuta de Nixolita si Dica, decarul nostru sutand defectuos din afara careului, mingea trecand pe langa poarta. In ultimele minute ale reprizei s-a mai consumat si alte 2 ocazii importante de gol ale vitezistilor, protagonistul lor fiind aceiasi Dica si Banel, dar din pacate niciunul nu a reusit sa marcheze.
Pentru noi prima repriza a fost destul de buna, echipa noastra reusind sa echilibreze balanta dupa ce intre minutele 20-35 adversarii au controlat jocul.
Un lucru mai putin placut este ca si in acest derby Steaua este nevoita sa joace in inferioritate, arbitrul eliminandul complet gratuit pe atacantul nostru Thereau, dupa ce Corpodean s-a sfautuit -complet gresit-cu asistentul.

Repriza a doua a inceput cu dominarea dinamovista, gazdele au avut o mare ocazie in minutul 51 cand Munteanu a centrtat in careu, Carlos respinge pana la Danciulescu care suteaza puternic, mingea lovindu-l pe P.Marin care in urma interventiei a trebuit sa fie schimbat cu atacantul Valentin Badea.

S-a vazut ca pe parcursul acestei partide in special dupa eliminarea lui Thereau, Dinamo a fost la conducerea jocului, de multe ori creandusi numoeroase ocazii de a marca, mult mai multe si mai clare ca ocaziile noastre. In minutul 60 are loc o noua faza periculoasa de atac dinamovista, dupa o lovitura libera de la 20 de metri executata de Niculescu a urmat o lovitura de la colt la care am avut emotii destul de mari.

In minutul 63 are loc una din putinele ocazii de poarta steliste, Badea sutand din actiune din afara careului dar portarul advers reuseste cu dificultate sa respinga mingea. Partida a continuat cu o usoara dominatie adversa, dar fara ocazii foarte mari si foarte clare. In minutul 82 se petrece o ocazie destul de importanta in careul nostru Ganea reluand pe langa bara.

Din nou o faza ridicola in care am pierdut un jucator, Nicolita a intrat in teren fara permisiunea arbitrului, lucru pentru care a primit un cartonas galben si implicit eliminarea, Jardel mai avand unul. De acuma pentru noi, incepea o perioada destul de grea, dar cu ghinion am pierdut in ultimul minut al prelungirilor, cand un fost stelist a marcat dupa o faza in careul noastru.

Oricum Forza Steaua, mandru de voi, in Champions League joaca numai echipa noastra.

Le reseau pansant

3 comentarii au fost scrise referitor la acest articol. Autorii acestor comentarii isi asuma responsabilitatea pentru textul trimis.

by cipri @ 20 Sep 2006 11:20 pm
asa meritati.sa mai rida muistul ala de m.m.stoica de altii care au pierdut in ultimul minut.avortatul dracului si cocota lui oierul becali
by Le reseau pansant @ 21 Sep 2006 12:02 am
Cipri ia vezi tu ce scri pe aici, si mai mare atentie in exprimare, ca sa nu mai spun de jigniri, in fond numai voi canii frustrati puteti sa va coborati atat de jos. S-a vazut clar ca dinamo are contract cu arbitri, ca acestia fluera numai pentru milogi(adica adunatura de patrupezi retardati).
Oricum fata de porcea ala al vostru Mihai Stoica si Becali sunt de mii de ori mai buni.
Hai ciao ca m-am distrat destul si cu tine.
by Crismy @ 21 Sep 2006 11:07 am
HOTIE LA DRUMUL MARE!!!!!!! CORPODEAN SA SE DUCA DUPA SALOMIR nu mai are ce cauta in arbitraj. Cred ca se incearca o campanie de denigrare a STELEI, deoarece performantele noastre au inceput sa deranjeze.Despre meci, baietii au fost admirabili, mai ales ca era al doilea meci care l-am jucat in 10 din min 30.
Mergem mai departe, impotriva tuturor, nu avem nimic de pierdut.