In grafic: Steaua-Farul 3-0

Primul meci al Stelei dupa partida cu Standard a fost reprezentat de meciul cu Farul, partida care se anunta dificala atat dupa numele adversarului-unul incomod, cat si pentru ca lotul nostru se confrunta incontinuare cu lipsa unor jucatori de marca, in plus la acestea se
adaugau oboseala de miercuri si starea psihica-una de relaxare aparenta.
Farul a inceput curajos meciul, dand impresia ca poate pune serioase probleme daca va continua in acelasi ritm, dar, mobilizarea baietilor nostri, practicarea jocului lor de pase si presingul obisnuit au facut ca Steaua sa domine prima repriza si sa nu lase farului nicio sansa de a inscrie.
Pase precise, presing sufocant, si o buna densitate de jucatori a facut ca Steaua sa duca trena partidei. Singura ocazie mai importanta a oaspetilor a fost in debutul partidei cand constantenii aubeneficiat de o lovitura libera, rspunsa de zid, dupa aceia au urmat ocaziile de gol ale echipei noastre
ce aveau sa prevesteasca golurile care vor urma.
Balul este deschis de ratarea lui Oprita din minutul 8, care rateaza o lovitura de cap, urmeaza apoi 2 suturi ale lui Banel si Cristocea dar fara rezultate. Presiunea stelista este din ce in ce mai mare, iar dominatia teritoriala a Stelei strange adversarul in jurul propriului careu.
In minutele 19, 20 si 22 se consuma alte 3 mari ocazii de gol, cea mai clara fiind cea a lui Nicolita.
Este minutul 25 GOOOLLLL, Bostina si Cristocea au o combinatie spectaculoasa in jurul careului, ultimul centreza excelent pana la Nicolita care demarcat si complet liber reuseste o executie de mare finete cu care deschide scorul. 1-o si Steaua controla partida.
Jocul decurge in aceiasi nota a dominarii steliste, Dica, Banel, Bostina si Cristocea preseaza incontinuu, jocul decurge cum nu se poate mai bine pentru nou si in minutul 38 actiunea lui Nicolita de pe drepta se incheie cu lovitura de cap a lui Oprita si mingea se opreste din nou in plasa.
Avantaj dublu pentru noi si baietii asteapata pauza in liniste. Prima repriza a fost una curata, fara cartonase galbene, fara faulturi dure si fara alte evenimente notabile decat cele sportive.
Repriza a doua a inceput in aceiasi maniera, dominare stelista si jocfara greseala, rezultatul un nou gol si o faza de mare spectacol facuta de baietii nosrti, autorul Daniel Oprita, jucatorul cazut in dizgratia multor stelisti. Asadar din minutul 53 Steaua si-"a luat liber", o jumatate de repriza jucata sa treaca timpul dar si in care am avut 2 ocazii periculoase ale constantenilor.

Observ ca incepe o noua legenda, cate 3 goluri pe meci si o dominare cat se poate de clara a Stelei cu fiecare meci.
La capitolul plusuri observ jocul constructiv al echipei si faptul ca presiunea pe care Steaua o pune de la inceput este una constanta pe tot parcursul meciului. Cred ca s-au dus timpurile cand Steaua era dominata sau se juca in terenul nostru, in tot acest campionat echipa noastra a dominat autoritar si a avut o posesie superioara adversarului.
Este un lucru pozitiv faptul ca au crescut considerabil ocaziile de gol, indiferent de scor, ca echipa pare proaspata indeiferent de minut si indiferent de echipa, ma bucur ca nu mai este acel avant de inceput in care Steaua sa caute sa inscrie, iar daca nu inscria in primele 20 de minute incepea precipitarea, acuma se observa luciditate si calm in jocul nostru, care nu dramatizeaza faptul ca
nu inscrie pana in minutul 30 este inca 0-0. Se simte siguranta in lotul nostru, si mai ales unitatea echipei. Este cat se poat de clar ca la mijlocul terenului dominam autoritar, ca suntem sus in permanenta si ca cu usurinta sunt adusi oameni in careu. Mobilitatea deosebita a echipei, asigura acel plus echipei noastre, jucatorii se simt si conlucreza foarte bine, au disparut aproape complet lufturile, pasele la adversar, greselile copilaresti si neintelegerile.
Ma bucur ca nu am primit cartonase galbene in acest meci-primul din aceasta stagiune si ca la capitolul la care eram deficitari am cam luat masuri, astfel daca inscriera din actiune erau principalele noastre probleme iata ca si cu standard si acum am maracat numai din actiune.
Combinam cu usurinta si de multe ori, se observa ca faza de finalizare este bine construita si ca este precedata de cel putin 4,5 pase.
In privinta jucatorilor ce pot fi de spus, Banel a jucat ecelent, a fost coautor la doua dintre goluri, a jucat la mijloc inteligent unde nu a lasat adversarului posibilitatea de a pasa, iar prin actiunile sale de pe dreapta a destabilizat apararea constanteana.
Mi s-a parut Dica putin cam sters in acest meci, desi la mijloc a fost printre cei mai buni. A compensat insa Baciu care a jucat fara greseala in aceasta partida si Carlos care este la a doua partida excelenta intre butur.

Le reseau pansant

8 comentarii au fost scrise referitor la acest articol. Autorii acestor comentarii isi asuma responsabilitatea pentru textul trimis.

by ionut2020 @ 26 Aug 2006 11:35 pm
VREAU sa zic ca Nicolita si-a revenit dupa inceputu slab de sezon, imi faceam griji pentru el, insa se pare ca este din nou in forma, foarte frumos gol reusit de el.

Ai scris ca DICA ti s-a parut sters.. se pare ca asta e el, face un meci excelent (UTA) si apoi 2-3 mai sterse (jocul lui e totusi bun, dar nu spectaculos).

Vreau sa remarc debutul lui Panait, mult succes in tricol ros-albastru....!

"si Carlos care este la a doua partida excelenta intre butur" - ai ratat un "i" si oricum nu sunt de acord cu tine. Tre sa scapam de kkt ul asta mancami-ar [cenzurat: TINE CONT ca pe site-ul astra intra si copii si alti oameni care nu vor sa vada injuraturi] de portar second-hand !!!!! Chiar nu vede nimeni !?!?!

ionutzzz
by Le reseau pansant @ 26 Aug 2006 11:53 pm
Scuze pentru erorile descriere, comentariul il scriu in timpul partidei si trebuie sa fie gata pana la final, de aceea unele lucruri imi scapa. Cat despe Carlos, eu continui sa cred ca este cel mai bun portar pe care il avem la ora actuala, si sunt convins ca mai are multe de demonstrat la noi.
by Florin @ 27 Aug 2006 12:33 am
ionutz poate daca nu ai mai scrie cuvinte obscene poate ca ar fi mai bine nu crezi ? poti sa critici, sa nu fi de acord dar fara sa injuri.... ca vei fi cenzurat! la greu!

Felicitari Mihai pentru articol, din nou de 5 stele!
by o sa incerc @ 27 Aug 2006 04:47 pm
dar nu promit nik
by doftana @ 28 Aug 2006 11:22 pm
dute la bulau cu steaua voastra
by alexia_stelista @ 31 Aug 2006 10:30 pm
poate k portarul nostru nu facut multe meciuri grozave,dar totusi trebuie sa ne gandim k dak nu era el acum nu ne mai aflam in Liga Campionilor.poate k a gresit in multe meciuri,dar trebuie sa fim recunoscatori k nu a gresit unele meciuri mai importante,cum ar fi returul cu Betis,sau,bineinteles,returul cu Standard...acum sa speram k va continua perioada sa buna...cred k o mare parte din greselile sale au fost cauzate din comunicarea proasta dintre el si si fundasi,dar acum k a invatat mai bine romana...sa vedem!
by ionut2002 @ 01 Sep 2006 12:34 pm
de unde stii ca nu eram in Liga daca nu era Carlo$$ ? Asa zic si eu ca luam Cupa UEFA anu trecut daca nu era el
by ciurly @ 01 Sep 2006 09:19 pm
EI,EU AM FOST LA MECIUL CU STANDARD SI CARLOS NE-A CALIFICAT IMPREUNA CU VALI BADEA.STATI RELAX CA O SA NE DESCURCAM BINE IN LIGA.mereu optimist