Steaua - Poli Iasi 1-0

Steaua a revenit pe primul loc al clasamentului Diviziei A dupa ce a trecut la limitã, 1-0, de Politehnica Iasi, iar Dinamo a pierdut la scor in Giulesti. Astfel, Steaua are acelasi numar de puncte ca Dinamo, dar cu un golaveraj mai bun si cu un joc mai puþin disputat (restanta cu Pandurii Tg. Jiu, acasa). Meciul cu iesenii s-a disputat pe o vreme urata, care a tinut spectatorii departe de stadion, in tribunele stadionului National fiind prezenti cam 2000 de spectatori. Meciul a fost dominat de la un capat la celãlalt de Steaua, dar doar printr-o dominare teritorialã, pentru ca ros-albastrii nu au reusit sa înscrie decat un gol. În minutul 63, Oprita, introdus la pauza in locul lui Cristea, a patruns in careul oaspetilor, acolo unde a fost faultat, arbitrul dictand lovitura de la 11 metri. Dica (foto) a transformat cu siguranta, iar Steaua se pregãteste de meciul tur cu Middlesbrough.