Stirile SteauaOnline.com in format RSS!

Standard - Steaua 2 -2

Campioana Romaniei a obtinut miercuri seara, la Liege, un rezultat care o apropie si mai mult de grupele Ligii Campionilor. Lipsita de aportul mai multor jucatori importanti, Steaua a inceput bine partida, belgienii fiind masati in propria jumatate de teren. In minutul 8, Paraschiv a profitat de o deviere a lui Nicolita si a deschis scorul cu un sut plasat dupa o patrundere inteligenta. Din pacate belgienii au egalat in minutul 16, Rapaic executand perfect o lovitura libera de la 20 m . Jocul a fost unul deschis, cu ocazii de ambele parti, Standard preluand conducerea in minutul 50 prin acelasi Rapaic care l-a invins pe Carlos cu o executie ciudata. Petre Marin a marcat primul sau gol in tricoul Stelei (min. 80 ) exact atunci cand era mai multa nevoie, inimosul fundas executandu-l pe Renard cu un sut centrare viclean. Un rezultat de egalitate care ofera Stelei prima optiune, dar returul de la Bucuresti se anunta a fi de foc, pe langa accidentarile lui Radoi si Iacob, Ghionea fiind suspendat. In schimb, belgienii vor conta pe revenirea portughezului Sergio Conceicao si a brazilianului Igor De Camargo.

Antrenorul Cosmin Olaroiu a utilizat urmatoarea formula: Carlos - P. Marin Ghionea Goian Nesu - Oprita (90’ Baciu) Lovin Paraschiv Nicolita (79’ Bostina) - Dica Badea (64’ Cristocea).

La sfarsitul jocului antrenorul Stelei, Cosmin Olaroiu a declarat : “ Ambele echipe au incercat sa castige jocul in maniera proprie. Sunt nici multumit nici nemultumit, dar acest rezultat imi lasa un gust putin amar pentru ca la 1-0 noi am avut toate atuurile pentru a inchide calificarea definitiv. Calificarea se joaca pana la ultimul fluier. Ma astept la un retur mult mai dificil dar sper sa nu mai repetam greselile care le-am facut la Liege. In mod cert nu vom aborda meciul cu gandul la 0 - 0. Contez pe sprijinul suporterlor nostri.”