"MM, ciocu' mic!"

Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
winner_007
Moderator

Data inscrierii: 28/Apr/2006

Trimis: Sam Mai 20, 2006 6:04 pm    Titlul subiectului: "MM, ciocu' mic!"
Cătălin Gheorghiu

- Domnule Lupu, Mircea Lucescu a declarat că arbitrii ajută STEAUA în lupta pentru titlu la fel ca pe vremea lui Ceaușescu.
- Păi, și ce, nu-i așa? STEAUA a fost ajutată mereu de arbitri. Înainte de '89, noi, dinamo, aparțineam de Ministerul de Interne, iar STEAUA era controlată de la cel mai înalt nivel. De Nicolae Ceaușescu și era clar de unde se dau ordine. Și acum, în 2006, mai fac aranjamente. Sînt ajutați de arbitri, plus că acum, înainte de meciul cu Sportul, a zis Gigi Becali că vrea patru jucători de la Sportul. Pînă acum de ce nu a zis?

- De ce credeți că a recurs Mircea Lucescu la aceste declarații?
- Poate din dorința de a-și apăra fiul. A spus acele lucruri din dorința de a-l proteja pe Răzvan, nu pentru rapid sau pentru dinamo.

- MMi Stoica a spus că în 1987, la un meci Oțelul - dinamo, 3-3, Mircea Lucescu a intrat în vestiarul gălățenilor și le-a spus că trebuie să dea Cămătaru trei goluri. Cum comentați?
- MM să-și vadă de treaba lui, să lase ciocu' mic! În 1987 el încă sugea de la maică-sa, așa că nu are de unde să știe el ce se întîmpla atunci. Cînd vorbește de Lucescu trebuie să se gîndească bine, nici nu are voie să pronunțe numele lui nea Mircea. Lucescu e singurul care a avut rezultate, pe cînd MM ce-a făcut? Ce performanțe a avut el? Dimineața, cînd pleacă de acasă, întreabă: "Șefu', ce fac și eu azi?".

- Și Ioan Sdrobiș a confirmat spusele lui Mihai Stoica.
- Sdrobiș? Păi, unde a antrenat el? A făcut parte din Cooperativă, așa că ar trebui să tacă.

- Pînă la urmă, cum a fost la acel meci din '87?
- MM nu s-a întrebat de ce s-a terminat 3-3. Păi, ce, avea Oțelul echipă să ne bată pe noi la acea vreme? Să fim serioși! Nu cumva am făcut acel egal ca să scape Galațiul de retrogradare? Și normal că am pus și noi o condiție: să dea Cămătaru trei goluri ca să ia Gheata de aur.

"Pe vremea aceea, noi, jucătorii, știam că trebuie să-l ajutăm pe Cămătaru să dea cît mai multe goluri, să ia Gheata de aur, dar nimeni nu ne spunea că adversarii se vor da la o parte"
Costel Orac

"Nea Mircea știe foarte bine ce spune! Poate în '87 i-am ajutat pe Oțelul să se salveze de la retrogradare. Înainte de '89 se făceau sigur aranjamente"
Ioan Andone

"Nu vreau să povestesc ce se petrecea înainte de Revoluție, pentru că știu prea multe. Mai bine tac"
Marian Rada, secund rapid

Cămătaru: "Vorbesc niște clovni"
Rodion Cămataru cataloghează ca fiind "bazaconii" discuțiile despre meciul Oțelul-dinamo din '87, cînd, potrivit lui stelistului MM Stoica și antrenorului de atunci, Ioan Sdrobiș, Lucescu a propus să se termine 3-3 și atacantul "cîinilor" să marcheze de trei ori. "Vă luați după clovnul ăla de MM, un neica nimeni de care abia am auzit. Întrebați-i atunci și pe Mutu sau pe Ibrahimovici cîte goluri le-a aranjat Moggi. Eu eram jucător, nu mi se spunea mie să stau liniștit că o să marchez de 3 sau de 5 ori. Doar nu ne puneau pe noi, pe fotbaliști, față în față să vorbim. Mircea Lucescu are multe merite și acum îl contestă niște circari care n-au făcut nimic în fotbalul românesc".

"Da, Lucescu a intrat în vestiar"
MM Stoica a spus în Gazeta de ieri că Lucescu a făcut presiuni pentru ca un meci dintre Oțelul și dinamo, jucat pe 3 iunie '87, să se termine la egalitate, 3-3, iar Cămătaru să puncteze de 3 ori. Informația a fost confirmată imediat de antrenorul de-atunci al gălățenilor, Ioan Sdrobiș. Ieri, un fotbalist din echipa Oțelului, Puiu Antohi, a recunoscut și el: "Da, Lucescu a venit la noi în cabină și a spus că trebuie să dea Cămătaru 3 goluri pentru a ieși golgeter. Normal că Lucescu neagă, dar toți cei 11 care am fost atunci în vestiar am fost dobitoci și ni s-a părut că a venit el în cabină? Meciurile cu STEAUA se jucau pe bune, în schimb în partidele cu dinamo de cele mai multe ori trebuia să pierdem".

20 mai 2006

gsp

Click aici pentru a alege o semnatura steauaonline.com
Sus
       Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

alexisBlue v1.2 // Theme Created By: Andrew Charron