MM Stoica:Lucescu e frustrat

Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
winner_007
Moderator

Data inscrierii: 28/Apr/2006

Trimis: Sam Mai 20, 2006 2:09 pm    Titlul subiectului: MM Stoica:Lucescu e frustrat
Răzvan Rotaru, Dan Udrea

Atacul lansat zilele trecute de antrenorul lui Șahtior la adresa Stelei și dezvoltat într-un interviu acordat ieri Gazetei, în care acuză, pintre altele, trupa din Ghencea că "se comportă ca pe vremea lui Ceaușescu, numai că acum s-a schimbat numele dictatorului cu alte nume", a determinat o replică violentă din partea lui Mihai Stoica.

"STEAUA l-a pus mereu în umbră"
"Toată viața lui, Mircea Lucescu a fost un frustrat și niciodată nu-și va putea înfrînge frustrările. Indiferent cîte campionate va lua în Ucraina și indiferent cum le va lua, pentru că eu am informații despre ce se întîmplă acolo și știu cum le-a cîștigat, tot nu va reuși vreodată să ajungă la nivelul Stelei", a declarat MM.

"De altfel, Mircea Lucescu este cel mai mare dușman al Stelei, însă, din păcate pentru el, rezultatele pe care le-a obținut nu-l recomandă ca un adversar de calibru. Nu l-am auzit vorbind pe Lucescu după ce a fost eliminat de Lille în 16-imile Cupei UEFA, tipic pentru el, dar acum văd că deschide gura. Niciodată nu va face performanțe la nivelul Stelei și mereu a trebuit să se dezvolte ca antrenor în umbra rezultatelor Stelei", a continuat MM.

"Denaturează adevărul"
Oficialul Stelei și-a întețit apoi tirul acuzelor: "Mircea Lucescu nu a inventat, dar a perfecționat, în anii '80, un anumit sistem din fotbalul românesc, pe care îl folosește acum și în Ucraina. Nu știu cum își permite Lucescu să minimalizeze rezultatele Stelei din anii '80 și să denatureze adevărul din acest campionat. rapid a fost clar avantajată de arbitri și a rămas în cursa pentru titlu tocmai pentru că a cîștigat puncte cu ajutorul arbitrilor, inclusiv în meciul direct cu noi, cînd Rada n-a fost eliminat pentru un fault criminal la Rădoi, iar Nicoliță a primit cartonaș roșu în loc de galben", a mai adăugat MM.

"Lucescu întrece orice limită. Să nu uite că Hagi l-a pus la punct odată, acum fac și eu același lucru pentru că jignește milioane de suporteri steliști"

"Toată lumea știe ce făcea el cînd era la dinamo. Ar fi ultimul om din fotbalul românesc care ar trebui să ne predea lecții de moralitate"

"Cît voi fi eu la STEAUA, Mircea Lucescu nu va călca în Ghencea ca antrenor, pentru că noi ne respectăm suporterii. Îi recomand să nu mai pronunțe numele Stelei pentru că l-am tot văzut spunînd că el nu va veni antrenor în România, la dinamo, rapid sau STEAUA. Se propunea singur la noi"

"Are o problemă permanentă și personală cu STEAUA. E singurul care a atacat continuu STEAUA fără vreun motiv. Acum are și motivul: fiu-său e la rapid"
Mihai Stoica

Ironic cu Răzvan: "Eu nu-l rog pe tata să vorbească"
Mihai Stoica l-a pus la zid și pe antrenorul Rapidului, Răzvan Lucescu. "Văd că tactica Rapidului e așa: Răzvan să tacă și să vorbească Mircea. Eu îmi asum responsabilitatea să declar ce am de spus, nu-l rog pe tata să facă diverse conferințe de presă să mă ajute. Ce face Lucescu senior acum se numește presiune, nu ce am făcut noi. STEAUA a vorbit după meciul de la Bistrița, nu înaintea unei întîlniri, așa cum face el acum. Recurge la metode de dinainte de '89, pe care le știe bine, dar toată lumea își dă seama ce urmărește", a declarat MM.

Îl acuză că a blătuit meciul Oțelul - dinamo, în 1987
Mihai Stoica a oferit și un exemplu în care îl acuză direct de trucarea unui meci pe Mircea Lucescu. "Dacă încep eu să vorbesc despre Lucescu, va ieși prost din asta și chiar o să vorbesc pentru că am o memorie foarte bună. Își mai aduce aminte oare de discursul pe care l-a ținut în vestiarul Oțelului, înainte de un meci Oțelul - dinamo, terminat 3-3, în care a vorbit despre cum trebuie să marcheze Cămătaru cît mai multe goluri? Era pe acolo și domnul Sdrobiș", a spus MM, care face trimitere la meciul Oțelul - dinamo 3-3, disputat în iunie 1987, cînd Cămătaru a marcat toate golurile oaspeților, cîștigînd la finalul acelui an Gheata de Aur a Europei, cu 44 de goluri marcate.

--------------------------------------------------------------------------------

„MM are dreptate, Lucescu blătuia cu Postelnicu”
Ioan Sdrobiș, antrenorul Oțelului în '87, susține că Il Luce le-a cerut gălățenilor înainte de meci să-l lase pe Cămătaru să marcheze 3 goluri, ceea ce s-a și întîmplat

- Domnule Sdrobiș, MM Stoica spune că în 1987, Mircea Lucescu, la un meci Oțelul - dinamo...
- Da, știu despre ce este vorba și MM are dreptate. Lucescu a intrat în cabina noastră înainte de meci și a spus că partida trebuie să se termine 3-3, iar Cămătaru să înscrie toate golurile lor pentru a cîștiga Gheata de Aur. Lucescu să își aducă aminte ce făcea și apoi să deschidă gura!

- Ce anume făcea?
- Înainte de '89 venea cu Postelnicu și ne punea la zid, cerînd în stînga și în dreapta să-i dăm meciurile. Să dea cu pietre cel care nu a făcut păcate! Mircea Lucescu nu poate să arunce cu pietre după cîte nenorociri a făcut. Din cauza lui ne-am făcut de rîs în Europa, de au desființat ăia Gheata de Aur.

--------------------------------------------------------------------------------

Lucescu revendică titlurile Stelei cîștigate cu Hagi!
Mircea Lucescu a făcut ieri o dezvăluire șocantă: "Mă gîndesc de mai multă vreme să-mi iau trei avocați și să revendic titlurile Stelei cîștigate cu Hagi în teren!". Antrenorul a continuat: "Legal, Hagi n-a fost niciodată transferat la STEAUA. Poate doar o lună. Iar președintele Sportului de atunci, Mac Popescu, știe asta foarte bine". Hagi a jucat la STEAUA între anii 1987-1990 și a cucerit trei titluri și două Cupe ale României cu roș-albaștrii. În acea perioadă, Lucescu era antrenorul lui dinamo. "Și Cupa României din 1988, cînd steliștii s-au retras de pe teren la acel imens scandal trebuie acordată lui dinamo. Jucătorii mei au luptat enorm pentru trofeu și merită să-l aibă în palmares", a mai zis Il Luce. FRF a hotărît ca trofeul Cupei din 1988 să nu fie acordat nici uneia dintre echipe. (Eduard Apostol)

19 mai 2006
gsp

Click aici pentru a alege o semnatura steauaonline.com
Sus
       Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

alexisBlue v1.2 // Theme Created By: Andrew Charron