Ochiroșii la Lausanne

Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
winner_007
Moderator

Data inscrierii: 28/Apr/2006

Trimis: Sam Mai 20, 2006 2:12 pm    Titlul subiectului: Ochiroșii la Lausanne
Jucătorul de 17 ani, pentru care cluburile din Ghencea și Oțelul se luptă prin tribunale, a evoluat miercuri pentru prima oară în Divizia A în tricoul roș-albastru. El a intrat în minutul 82 al partidei de la Bacău

Adrian EPURE
Daniel VLAD
Cosmin Olăroiu a uimit pe toată lumea în iarna trecută când a decis să treacă pe lista UEFA un jucător care nici măcar nu împlinise 17 ani.
“Răzvan este un fotbalist extraordinar și are un viitor de aur în față”, spunea antrenorul campioanei la vremea respectivă.
Nu a mai apucat să joace în cupele europene, dar miercuri antrenorul i-a oferit posibilitatea de a debuta în primul eșalon la numai 17 ani, profitând și de absența lui Daniel Oprița. Puțini știu însă că jucătorul adus în toamna trecută de la clubul privat STEAUA Dunărea Galați este subiectul unui proces între Oțelul și STEAUA. Cu toate că avea un contract semnat de părinții săi cu STEAUA Dunărea, valabil până în 2008, tânărul mijlocaș a fost adus în curtea Stelei de Mihai Stoica. Una dintre clauzele angajamentului semnat de părinții săi cu gruparea dunăreană prevede ca, în cazul în care nu-și respectă înțelegerea, aceștia trebuie să plătească daune în valoare de 200.000 de euro.
Deși Oțelul, club care avea un contract de colaborare cu STEAUA Dunărea, a considerat transferul ca fiind ilegal, Comisia pentru Statutul Jucătorului le-a dat dreptate roș-albaștrilor. Marius Stan este decis să meargă până în pânzele albe și l-a angajat pe celebrul avocat Michel Dupont, depunând totodată dosarul la Tribunalul sportiv de la Lausanne.
“Am atacat decizia Comisiilor de la București, care i-au dat drept de joc la STEAUA București. Sper ca în cel mai scurt timp avocatul nostru să ne anunțe că procesul poate să înceapă. Toate actele sunt depuse. Este un jucător bun, pe care noi ni l-am dorit. Desigur, cel care a pus ochii pe el este fără îndoială Mihai Stoica”, ne-a spus ieri Marius Stan.

"Să-l mai lăsăm puțin pe Ochiroșii ăsta în pace. Avem de câștigat un campionat și nu mă gândesc decât la meciul cu Sportul. Sigur că mă bucur că e apreciat, însă mai are mult de muncă până să ajungă un fotbalist adevărat!"
Gigi Becali, finanțator STEAUA

Precedentul Alexandru Tudose

Ochiroșii nu este singurul junior pe care STEAUA l-a cumpărat în urma unor dispute avute cu gălățenii prin comisiile federale. Căpitanul naționalei de juniori U 19, Alexandru Tudose (foto), a fost adus la STEAUA în vara anului trecut, cu toate că mai avea un an de contract cu Oțelul. Până la urmă, Stoica s-a înțeles cu managerul de la Mittal Steel, plătind 6.000 de euro în schimbul stingerii litigiului.

prosport

Click aici pentru a alege o semnatura steauaonline.com
Sus
       Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

alexisBlue v1.2 // Theme Created By: Andrew Charron