ECHIDISTANT

Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
winner_007
Moderator

Data inscrierii: 28/Apr/2006

Trimis: Mie Mai 17, 2006 8:07 am    Titlul subiectului: ECHIDISTANT
Dan Udrea

Cel care l-a supervizat pe Augustus la meciul de duminică seara, de pe stadionul "Lia Manoliu", a fost unul dintre cei 4 vicepreședinți ai actualei CCA, Marcel Lică. După ce i-a acordat arbitrului o notă mai mare de 7, Lică a explicat ieri de ce nu l-a incriminat pe Augustus. "Am considerat arbitrajul bun, chiar dacă a făcut și greșeli, dar aceste erori s-au comis și într-o parte, și în cealaltă. Dacă aș fi considerat că a defavorizat o singură echipă, atunci da, i-aș fi dat notă mică. A avut două faze de penalty, cîte una pentru fiecare formație, și un cartonaș galben neacordat lui PARASCHIV. Acestea au fost greșelile majore ale lui", a spus Lică.

"Toată lumea compară meciul acesta cu ce a făcut Serea. Sincer, eu dacă aș fi fost observator la Bistrița îl notam tot cam în jur de 7 și pe Serea. Dar acolo a fost un observator mai exigent. Știți cînd mi-a dovedit Augustus buna lui credință în acest joc? La o fază pe care 90 la sută dintre cei prezenți pe stadion și în fața televizorului n-au văzut-o. În minutul 44, STEAUA era în atac, Nicoliță a scăpat singur în careu pe dreapta, iar Dică, aflat în altă parte față de unde era mingea, l-a tras de tricou pe un fundaș advers ca să-și facă loc. Arbitrul a fluierat corect lovitură liberă pentru CFR și i-a dat galben lui Dică. Atunci mi-a întărit convingerea că e corect", a adăugat Lică.

Observatorul a explicat și de ce Augustus a făcut bine că nu l-a eliminat pe GOIAN, cînd acesta a smuls steagul de la colțul terenului într-un moment în care avea deja un "galben". "Nici chiar așa, gata, dăm afară un fotbalist care flutură fanionul bucurîndu-se că a dat gol! Acesta e arbitrajul modern, să fluieri în spiritul jocului, nu să vînezi jucătorul, să-l elimini", a declarat Lică.

„S-au dat reluări cu încetinitorul, că dacă se lăsa imaginea pe viteză normală, greu ne-am fi dat seama dacă e penalty la Tilincă și la Nicoliță”
Marcel Lică

„Eu am analizat prestația lui Augustus pe întregul celor 90 de minute, nu o fază sau două. Și am tras concluzia că a fost echidistant și imparțial”
Marcel Lică

„Nu putem să luăm ca la farmacie fazele, să vedem ce lovituri nu a dat la mijlocul terenului sau ce cartonașe galbene trebuia să mai acorde”
Marcel Lică

„Am dat dovadă de flexibilitate cu Augustus pentru că îl cunosc ce fel de om e și știu că e un băiat sincer și corect”
Marcel Lică

STEAUA l-a vrut președinte!
În urmă cu 3 ani, Marcel Lică a fost ofertat de gruparea din Ghencea pentru a deveni președinte al clubului. Atunci, STEAUA era antrenată de Victor Pițurcă, bun prieten cu Lică, pe care l-a avut coleg de cameră cînd ambii jucau la FC Olt. Piți îl convinsese pe Gigi Becali să-l aducă pe constănțean în stafful administrativ al echipei, însă în cele din urmă mișcarea nu s-a mai realizat. Ieri, Lică a respins ideea că este un apropiat al Stelei. "Eu am o relație de amiciție cu Pițurcă, ce treabă am cu STEAUA, echipă cu care am fost deseori în conflict pe vremea cînd am fost arbitru? Chiar m-au recuzat de mai multe ori și am intrat în conflict cu MM Stoica", a declarat Lică.

MM: „L-au suspendat că au țipat unii”
Managerul general al Stelei, Mihai Stoica, a comentat ieri faptul că Augustus Constantin a fost oprit de la delegări în urma prestației de duminică seara, de la STEAUA - CFR Cluj 2-0. "S-a întîmplat să-l rețină etapa aceasta pentru că au început unii să țipe. De-asta s-a petrecut așa ceva, însă eu spun că Augustus a dovedit că a fost imparțial", a declarat MM.

Salomir la meciul cu Sportul
Pentru derby-ul din Regie, meci care se va disputa duminică și care va stabili în mare campioana acestui sezon, CCA l-a delegat ca arbitru pe Marian Salomir. Ca și Augustus, și "centralul" clujean este un apropiat al roș-albaștrilor. În urmă cu doi ani, el a fost fotografiat în timp ce se antrena avînd pe el un șort cu emblema clubului din Ghencea. Pe deasupra, el este bun prieten cu managerul general al campioanei, Mihai Stoica, dar și cu Leo Strizu. Partida CFR Cluj - rapid va fi arbitrată tot de un "ecuson" FIFA, craioveanul Sebastian Colțescu.

Alte arbitraje moderne după criteriile lui Lică
Dacă Marcel Lică a considerat prestația lui Augustus Constantin de la STEAUA - CFR Cluj drept una "bună și modernă", probabil că în concepția fostului arbitru internațional și următoarele arbitraje constituie exemple de urmat pentru arbitrii tineri:

Byron Moreno
La Campionatul Mondial din 2002, în optimile de finală, arbitrul ecuadorian a făcut praf meciul Coreea de Sud - Italia 2-1. A anulat Italiei un gol valabil marcat de Tommasi, n-a dat un penalty europenilor la un fault suferit de Totti, pe care apoi l-a eliminat gratuit

Sorin Altmayer
În mai 2003, în returul semifinalelor Cupei României, dinamo - Astra 3-1, "centralul" timișorean a ajutat gazdele să prindă finala. Cum? A avut o manieră pro-dinamo, nu l-a eliminat pe Frăsineanu și a dictat eronat lovitura liberă din care "cîinii" au marcat golul calificării.

Ionică Serea
În urmă cu un an, tot în penultimul act al Cupei României, dinamo a învins pe FC Național cu 4-0 și s-a calificat în finală. Alb-roșii au beneficiat de ajutorul lui Serea, care a dictat greșit două penalty-uri în favoarea gazdelor și i-a eliminat greșit pe "bancarii" Liță și McKain

Dorinel: „Mai ceva ca Serea”
Antrenorul jucător al lui CFR, Dorinel Munteanu, crede că prestația lui Augustus Constantin a fost mai slabă ca a lui Serea la Bistrița. "S-au făcut greșeli foarte multe, foarte mari, poate mai multe decît la meciul Gloria-STEAUA. Arbitrul Constantin a avut o prea mare presiune asupra sa și a fost total depășit de joc. N-am ajuns la un asemenea nivel al jocului ca să pot depăși și echipa adversă, și greșelile de arbitraj", a spus Munteanu, care a adăugat: "A luat notă peste 7? Mai e ceva de comentat în acest caz?". (Vali Șchiopu)

17 mai 2006

gsp

Click aici pentru a alege o semnatura steauaonline.com
Sus
       Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

alexisBlue v1.2 // Theme Created By: Andrew Charron