PALMA CARE NU DOARE

Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
winner_007
Moderator

Data inscrierii: 28/Apr/2006

Trimis: Mie Mai 17, 2006 8:06 am    Titlul subiectului: PALMA CARE NU DOARE
Dan Udrea

Intrare foarte dură a lui PARASCHIV asupra lui Mijin. Augustus nu dictează nici măcar fault. GOIAN are o comportare nesportivă după ce a marcat golul de 1-0, dar arbitrul nu-i acordă al doilea cartonaș galben. Penalty clar pentru CFR în minutul 77, la scorul de 1-0 pentru STEAUA. Augustus nu dictează nici de această dată nimic.

Pentru greșelile enumerate mai sus, fiul președintelui CCA, Gheorghe Constantin, a primit notă mare, peste 7, de la observatorul întîlnirii, fostul arbitru internațional Marcel Lică. "N-am de ce să-l judec, pentru că are calificativ bun în raport", a declarat luni după-amiază șeful arbitrilor din România.

Ieri însă, Gheorghe Constantin a luat decizia de a-l opri de la delegări pe băiatul său. Costică "Vîlcea" chiar i-a telefonat lui Augustus și i-a spus că va fi sancționat: "O să iei puțină vacanță". Constantin junior n-a fost delegat în acest weekend la nici un meci din Diviziile A, B și C. Deși Augustus va sta probabil cîteva etape pe margine, acest lucru nu-l va afecta prea mult, pentru că nota din raport va rămîne cea dată de Lică, astfel că în clasamentul finalului de sezon arbitrul vîlcean nu va avea de suferit.

Augustus Constantin
- va împlini 32 de ani în luna iulie
- este căsătorit de 3 ani și are un băiat în vîrstă de un an și 3 luni
- a început arbitrajul în 1992
- a promovat în Divizia A la 24 de ani, fiind cel mai tînăr arbitru din lotul național
- a acces pe lista FIFA la 1 ianuarie 2002, la doar 28 de ani

Are 4 firme și parc auto
"Centralul" de la STEAUA - CFR Cluj deține mai multe afaceri. Are 4 firme, dintre care 3, Geocon, Triangulum și Conic, în domeniul alimentației publice, și una, SC Angus, care se ocupă cu producția și distribuția accesoriilor din mobilă. Pe lîngă acestea, el e proprietarul unui impresionant parc auto. Augustus conduce un Mercedes C Classe, dar mai are un Renault Megane, un Opel Corsa și un Volkswagen Passat. Toate limuzinele sînt achiziționate prin leasing, prin firmele pe care le deține. Augustus are un apartament cu două camere în București, achiziționat în 1999.

A avantajat mereu pe STEAUA
În acest campionat, roș-albaștrii au fost favorizați clar de arbitraj în două meciuri. La ambele dispute, "central" a fost Augustus Constantin. Mai întîi, în prima etapă a sezonului, la FC Argeș - STEAUA 0-1, lovitura din care s-a marcat golul a fost eronat dictată, iar în ultima etapă a Diviziei A, STEAUA - CFR Cluj, vîlceanul le-a refuzat oaspeților un 11 metri evident la 1-0, nu l-a eliminat pe GOIAN și nici nu i-a dat "galben" lui PARASCHIV.

Porumboiu trebuia să-i fie naș
Ascensiunea lui Augustus Constantin în arbitrajul românesc se leagă de numele tatălui său. Gheorghe Constantin, fost "central" cu ecuson FIFA, a fost cel care și-a împins băiatul în topul arbitrilor din România, Costică "Vîlcea" fiind unul dintre cei mai apropiați oameni ai lui Mircea Sandu. Pe deasupra, un alt personaj important din arbitrajul românesc, Adrian Porumboiu, este un apropiat al familiei Constantin, vasluianul trebuind să fie nașul de cununie al lui Augustus.

6 etape este cea mai mare suspendare pe care a primit-o Augustus în întreaga carieră, sancțiune încasată pentru că a avantajat-o pe STEAUA într-un meci cu FCM Bacău, în deplasare, scor 1-0, disputat în aprilie 2003

--------------------------------------------------------------------------------

„Poate sînt prost”

- Domnule Augustus Constantin, e corectă decizia de a fi reținut de la delegări?
- Da. Dacă tatăl meu nu o făcea, adică dacă m-ar fi trimis la vreun meci în weekend, eu aș fi refuzat să merg.

- De ce?
- Pentru că am greșit. N-am dat un penalty pentru CFR, unul pentru STEAUA și nu i-am acordat un cartonaș galben lui PARASCHIV.

- V-a sugerat cineva înainte de meci că ar fi bine să aveți grijă de STEAUA?
- Absolut nimeni n-a făcut așa ceva. Eu îmi pun convorbirile telefonice din ultimii 10 ani la dispoziția Parchetului, a Poliției și a tuturor celor care mă suspectează de ceva. Poate sînt prost, poate n-am văzut, dar chiar mă deranjează cînd se spune că am luat bani. Dar de unde și pînă unde astfel de suspiciuni?

- Ați fost delegat la primul meci al Stelei după ce tatăl dumneavoastră i-a promis lui Gigi Becali că echipa acestuia nu va mai fi furată.
- Așa, și? Nu înțeleg. Dacă aș fi vrut să avantajez STEAUA și dacă aveam morcovul undeva, aș fi dat penalty în minutul 40 la Dică.

- Dar de ce nu v-ați recuzat de la acest meci?
- De ce s-o fac? Chiar dacă nu ar fi vrut tatăl meu să mă trimită aici, aș fi vrut eu să arbitrez.

- De ce?
- Oricine altcineva oficia și greșea, s-ar fi interpretat. Așa, eu nu cred că puteam fi acuzat că mă duc să-mi îngrop tatăl, adică să greșesc, pentru că părintele meu era primul pus la zid.

17 mai 2006
gsp

Click aici pentru a alege o semnatura steauaonline.com
Sus
       Pagina de start a forumului SteauaOnline // Articole & polls Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

alexisBlue v1.2 // Theme Created By: Andrew Charron