Steaua - FC Timisoara 1-1. Greu Contra ghinionului

Steaua Bucuresti a remizat cu FC Timisoara in Ghencea intr-un meci in care Ilie Dumitrescu a pierdut trei dintre jucatorii sai care s-au accidentat.
Articol scris de Florin Codreanu Aug 29th, 2010

steaua-timisoara-radut

Mihai Radut, aici in duel cu Alexa, a fost unul dintre cei trei jucatori stelisit accidentati aseara

Steaua nu a impresionat in aceasta seara in partida cu FC Timisoara insa a mai avut un adversar destul de important: ghinionul! Elevii lui Ilie Dumitrescu au fost egalati pe finalul meciului dupa reusita splendida a lui Cosmin Contra insa, pe parcursul meciului, trei jucatori stelisti s-au accidentat si au necesitat schimbare. Dumitrescu i-a pierdut pe rand pe Cristian Tanase, Eric Bicfalvi si Mihai Radut, primul si ultimul putand rata convocarea la echipa reprezentativa.

Ilie Dumitrescu a apelat la acelasi 4-2-3-1 in partida cu FC Timisoara, dar cu doua noutati importante fata de meciul din Europa League cu Grashopper Zurich. In premiera la Steaua au fost titularizati Florin Gardos si Stansilav Angelov. Amandoi au incantat, iar evolutia lor a fost salutata de cei peste 15.000 de fani prezenti in tribunele stadionului Steaua. Gardos a inceput meciul in defensiva alaturi de Geraldo Alves insa pe parcurs, fortat de imprejurari a fost urcat in linia mediana. O linie in care bulgarul Angelov a fost cel mai important stelist. Cu un joc defensiv aproape ireprosabil, cu ambitie, experienta, disponibilitate la efort si inteligenta, noul numar 20 al Stelei a fost remarcat de majoritatea iubitorilor de fotbal. Aportul sau a fost suficient si in faza de atac, Stanislav avand saricini duble fata de Bicfalvi. Steaua s-a lovit prima data de ghinion in minutul 10. Dupa o pasa senzationala spre Bogdan Stancu (care a incheiat faza cu sut splendid peste poarta), Cristi Tanase a fost nevoit sa iasa de pe teren, accidentat. Decarul si capitanul Stelei a fost inlocuit de Ilie Dumitrescu imediat cu tanarul Cosmin Matei. Mult curaj pe tehnicianul stelist, care a aruncat in focul unui derby un pusti prea putin calit pentru Liga 1. Matei a intrat insa bine in meci. A respectat din plin sarcinile antrenorului si a fost aplaudat de fani la fiecare incercare de dribiling mai curajos. Bogdan Stancu, Latovlevici si Eric Bicfalvi au ratat ocaziile Stelei din prima repriza, insa toate au venit in urma unor suturi de la distanta. La pauza, Dumitrescu suparat pe ghinionul de a-si pierde capitanul inca din minutul 10, a fost pedepsit din nou de destin. Un al doilea jucator l-a anuntat ca nu mai poate continua. Era Eric Bicfalvi care a fost schimbat la pauza de Alex Pacurar.

Nici nu avea Ilie sa stie cat de inspirat fusese. Pacurar a revitalizat Steaua in partea secunda si a facut cel mai bun joc al sau la Steaua incununat cu o reusita magnifica. Surdu, admirabil in duelurile cu “colosii” Mera si Burca, a scos o lovitura libera de la margina careului de 16 metri. Lovitura libera a fost executata excelent de Bogdan Stancu insa sutul sau a intalnit bara spectatorului Pantilimon. Din ricoseu, sfera a ajuns la Alex Pacurar, al carui sut teleghidat a scuturat plasa portii timisorene: 1-0 pentru Steaua.

A fost momentul in care Steaua a mai primit o lovitura. Transformat in cel mai bun jucator al oaspetilor, “ghinionul stelistilor” a lovit din nou, iar Mihai Radut era cel de-al treilea stelist nevoit sa paraseasca terenul accidentat. O contuzie de gradul II l-a trimis pe Radut direct la Spitalul Militar, iar Ilie Dumitrescu s-a vazut nevoit sa renunte la orice schimbare tactica in acest joc si sa mute obligat de destin din nou. L-a aruncat in lupta pe Abrudan si i-a permis masivului Gardos sa urce in linia de mijloc langa Angelov. Acesta si-a luat rolul in serios si a reusit cursa meciului in faza imediat urmatoare, parcurgand 30 de metri cu mingea la picior dar fiind blocat in momentul sutului. Steaua s-a retras parca speriata de o alta eventuala lovitura a ghinionului. Lovitura a venit insa, de aceasta data protagonist a fost un timisorean. Proaspat intrat in teren, Cosmin Contra a executat exceptional o lovitura libera de la marginea careului de 16 metri stelist si l-a lasat pe Tatarusanu fara replica: 1-1 in Ghencea.

Pana la final, timisorenii au parut mai proaspeti si ar mai fi putut marca odata printr-un alt ex dinamovist, Ianis Zicu, insa marcajul strans al lui Gerlado l-a impiedicat pe banatean sa trimita pe poarta. Steaua a incercat in minutele de prelungire sa-si spuna ultimul cuvant, insa n-a reusit sa mai schimbe nimic, chiar daca mezinul Cosmin Matei pendula intre cele doua careuri pentru orice ricoseu. Rezultat egal la final intre cele doua formatii de top ale Ligii 1, insa gruparea pregatita de Ilie Dumitrescu, obtine un punct suficient pentru a o plasa in fotoliul de lider pentru prima data in ultimii doi ani de zile.