Steaua - Astra 1-1. AST(r)A este!

Steaua a remizat pe teren propriu cu lanterna rosie, Astra Ploiesti, scor 1-1. A fost ultimul meci pe banca tehnica a Stelei pentru Ilie Dumitrescu.
Articol scris de Florin Codreanu Sep 20th, 2010

Capitanul Cristian Tanase a reusit o pasa de gol in meciul cu Astra Ploiesti

Steaua a remizat in Ghencea cu Astra Ploiesti dupa ce Kapetanos a deschis scorul pentru ros-albastrii. La final, antrenorului Ilie Dumitrescu i s-a cerut demisia de catre fani, iar legenda ros-albastrilor s-a conformat. De maine Steaua isi cauta din nou antrenor.

Avand in fata lanterna rosie a campionatului o formatie fara victorie de la inceputul anului, gruparea din Ghencea s-a relaxat prematur si a fost taxata pe final de o noua executie din faza fixa. Steaua a deschis scorul in minutul 17 in fata Astrei. Capitanul Cristian Tanase a pasat excelent in careu spre Kapetanos, iar atacantul grec a reusit sa devieze dintre doi aparatori adversi marcand primul gol al sau in acest sezon. Elevii lui Ilie Dumitrescu au redus apoi incetul cu incetul turatia motoarelor permitand oaspetilor sa devina neconditionat periculosi. Paulinho si Fatai i-au dat emotii lui Tatarusanu, insa portarul adus pentru 1.5 milioane de euro de la Gloria Bistrita s-a opus egalarii. Pana la pauza, Eder Bonfim a fost aproape de majorarea avantajului stelistilor, insa goalkeeperul Miron a reusit sa retina.

Dupa pauza, Steaua a parut sterila. Fara a pune in mare pericol poarta oaspetilor, stelistii isi apropiau odata cu trecerea timpului victoria. Avand in fata o echipa compacta, greu de desfacut si foarte ermetica, Steaua a incercat sa puna presiune pe benzi, insa Nicolita si Latovlevici au avut o zi destul de slaba, iar centrarile venite din stanga sau dreapta au fost respinse cu usurinta de fundasii ploiesteni. In minutul 70, Astra da lovitura. Excelentul Fatai pleaca din nou ca din tun pe langa Galamaz si Geraldo si este faultat la marginea careului de 16metri. Lovitura libera este executata impecabil de internationalul de tineret Alexandru Matel iar Tatarusanu este nevoit sa scoata mingea din poarta. Steaua pierde din nou ritmul si acuza socul. Stancu este aproape de gol in final in timp ce Geraldo Alves trage intr-un aparator advers aflat pe linia portii,  in urma unui corner.

Ocazia cea mai mare apartine insa tot oaspetilor. Fatai putea da lovitura de gratie insa reluarea sa din sase metri ocoloste poarta lui Tatarusanu. La final, se incheie 1-1, un rezultat negativ care i-a determinat pe fanii gruparii din Ghencea sa ceara demisia antrenorului Ilie Dumitrescu. Simtindu-se nedreptatit, legenda Stelei a marturisit la cinci minute de la incheierea meciului ca nu va mai continua pe banca tehnica a ros albastrilor.

Steaua: 12. Tatarusanu - 29. Bonfim, 22. Galamaz, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 26. Bicfalvi, 5. Brandan - 16. Nicolita, 28. B. Stancu (8. Radut ’75), 10. Tanase - 9. Kapetanos (17. Bilasco ’82). Antrenor: Ilie Dumitrescu.

Astra Ploiesti: 82. Miron - 2. Matel, 6. L. Goian, 24. Nogo, 4. Mihalache - 7. Paulinho (9. Lukacs ’69), 8. Seto Takayuki, 14. Patrascu, 10. Cl. Tudor (18. Stratila ’29) - 21. Fatai, 23. Miranda (11. Bornosuzov ’90+2). Antrenor: Tibor Selymes.