FC Vaslui - Steaua 0-3. Trei victorii intr-o saptamana pentru Ilie

Cronica meciului FC Vaslui - Steaua, scor 0-3, partida decisa de dubla lui Romeo Surdu si golul din repriza secunda reusit de Bogdan Stancu
Articol scris de Razvan Mitacu Aug 22nd, 2010

vaslui-steaua

Cristi Tanase, aici in duel cu Milanov, a purtat in premiera banderola de capitan al Stelei

Cu patronul George Becali si presedintele Helmuth Duckadam in peluza, dar fara suporterii “interzisi” de oficialii gazdelor, Steaua s-a impus la Vaslui mult mai usor decat se astepta. Evolutie de exceptie pentru Romeo Surdu autor al primei sale duble in tricoul Stelei. Inlocuitorul lui Pantelis Kapetanos a deschis si inchis tabela prin doua goluri spectaculoase pe care i le-a dedicat colegului si prietenului sau, Banel Nicolita. Golul trei al ros-albastrilor a fost reusit de golgeterul Bogdan Stancu, fotbalist care dupa iesirea lui Cristi Tanase a preluat si banderola de capitan al echipei.

Cristi Tanase a fost in premiera capitanul Stelei in deplasarea de la Vaslui in absenta lui Banel Nicolita, accidentat. Steaua a inceput meciul in acelasi modul 4-2-3-1, cu Romeo Surdu in locul lui Kapetanos si Mihai Radut in locul lui Banel Nicolita, cele doua modificari ale lui Ilie Dumitrescu fata de meciul de joi din Europa League. “Mister” Ilie n-a renuntat la nigerianul Emeghara pe care l-a titularizat din nou in banda dreapta, si nici la Eric Bicfalvi dupa meciul excelent facut in fata elvetienilor de la Grasshopper Zurich. Steaua nu mai castigase la Vaslui de doi ani si jumatate, iar misiunea ros-albastrilor parea deosebit de dificila in conditiile absentelor, oboselii dar si meciului bun facut de vasluieni in compania puternicei echipe franceze Lille. Surdu n-a fost insa de acord si in minutul 4, atacantul nascut Rasnov a profitat de iesirea gresita la offiside a cuplului de fundasi centrali vasluieni, s-a jucat cu Dusan Kuciak si apoi a inscris in poarta goala, deschizand scorul: 1-0 pentru Steaua.

Steaua a parut mult mai mobila la Vaslui prin aparitia rapizilor Surdu si Radut. Golul rapid marcat de fostul brasovean, l-a obligat pe Lopez Caro sa mute primul. Fostul galactic a renuntat la modulul 4-2-3-1 si a trect la un clasic 4-4-2 dupa golul Stelei. Campano a trecut in banda la fel ca si Sanmartean in timp ce Ghencev si Costin au dus batalii grele cu Dorel Stoica si Bicfalvi in centrul liniei mediene. Si Tanase a avut un rol foarte important, fostul pitestean blocand avantul ofensiv al bulgarului Milanov. Caro i-a interzis acestuia sa urce prea sus asa cum obisnuieste, si asta pentru ca Tanase si Latovlevici se inteleg din ce in ce mai bine in banda stanga a Stelei. Surdu, un atacant mult diferit de Kapetanos a fost in permanenta un ghimbe intre Papp si Rivas, varful impins al Stelei creand cu usurinta pericol in combinatiile cu Bogdan Stancu sau Tanase. Vasluienii au pus doar in finalul primei parti in pericol poarta lui Tatarusanu. Wesley Lopes reia cu capul putin pe langa poarta centrarea excelenta a portughezului Hugo Luz, insa scorul ramane favorabil ros-albastrilor. Pana la pauza acelasi Wesley Lopes il incearca si din lovitura libera pe Tatarusanul insa portarul Stelei este la post. Ocazia primei parti o iroseste insa Campano. Spaniolul il pacaleste pe Latovlevici, primeste excelent de la Sanmartean, insa sutul sau din unghi, chiar daca il depaseste pe Tatarusanul, ocoleste de putin poarta. Steaua intra cu avantaj minim la cabine.

Steaua debuteaza insa excelent din nou dupa pauza. Faza scoala in care “militarii” schimba cu nonsalanta pase in fata careului advers, iar combinatia Stancu-Bicfalvi-Surdu si din nou Stancu se incheie cu golul de 2-0 marcat de fostul atacant al Unirii Urziceni. Elevii lui Ilie Dumitrescu isi dublau avantajul insa dupa numai un minut, Wesley reia din nou din sase metri cu capul putin pe langa poarta. Un nou semnal de alarma trasat de brazilian, aflat din nou singur intre cei doi fundasi centrali ai ros-albastrilor. Vasluiul nu se prabuseste si continua sa preseze, dar Tatarusanu scoate in extremis sutul lui Lucian Sanmartean. Tanase pleaca vijelios pe contraatac un minut mai tarziu dar este oprit prin fault de Paul Papp. Lovitura libera se incheie cu sutul lui Stancu deviat in corner de un fundas vasluian. Din acest corner, Steaua isi mareste avantajul. Mingea sutata de Mihai Radut ricoseaza la Surdu, iar brasoveanul nu ezita ci trage din prima fara sperante pentru goalkeeperul slovac, Kuciak: 3-0 pentru Steaua la Vaslui!

Lopez Caro schimba: Gheorghiu si Pancu intra pe teren in locurile lui Raul Costin si Campano. Steaua profita de moralul bun si incearca sa ramana cat mai sus in terenul advers. Cu 30 de minute inainte de final, Steaua conducea cu 3-0 la Vaslui iar Ilie Dumitrescu isi continua seria excelenta pe banca ros-albastrilor. Pacurar intra in locul lui Cristi Tanase, iar banderola se muta pe bratul lui Bogdan Stancu. In minutul 72, Pouga reia dintr-o bucata periculos pe langa poarta lui Tatarusanu, pentru ca doua minute mai tarziu acelasi atacant camerunez sa reia nemarcat din interiorul careului, cu capul, defectuos. Steaua pare sa aiba probleme in centrul defensivei, acolo unde cuplul Geraldo-Abrudan pare inca nesigur. Imediat, Ilie Dumitrescu il trimite in teren pe inaltul Gardos in locul lui Radut. Mutare inspirata, intrucat “colosul” Gardos a calmat spiritele. Peste cateva minute avea sa debuteze in tricoul Stelei si tanarul Cosmin Matei, introdus de “Mister” in locul lui Surdu. Steaua Bucuresti se impune la Vaslui cu 3-0 la capatul unui meci disputat. O victorie care imbogateste zestrea ros-albastrilor cu inca trei puncte. Urmeaza Grasshoper Zurich din nou.