Thriller pe Letzigrund: Steaua in grupele Europa League!

Steaua s-a calificat in grupele Europa League la capatul unui meci de infarct pe Letzigrund din Zurich. Tatarusanu a parat doua lovituri de la 11m.
Articol scris de Florin Codreanu Aug 26th, 2010

radut steaua grasshopper

Radut si Emeghara au scapat de cosmarul Grasshopper si asteapta tragerea la sorti pentru grupele Europa League

Steaua a reusit sa obtina calificarea in grupele Europa League la capatul celui mai slab meci facut in era Ilie Dumitrescu. Elvetienii au anulat avantajul luat in tur dupa reusita lui Salatici si au avut ghinion intr-o partida in care gruparea din Ghencea a fost de nerecunoscut. La penaltyuri, Tatarusanu a parat doua dintre suturile gazdelor si a calificat Steaua in grupele Europa League.

Steaua a inceput crispata meciul de Zurich. O echipa obosita si stearsa s-a trezit atacata inca din primele minute de un Grasshopper care parca reusise sa copieze ceva din inteligenta sclipitoare a fostului mare international elvetian, Ciriaco Sforza. La adapostul golului marcat de Bogdan Stancu in partida tur, stelistii au parut siguri pe ei, insa tocmai din aceasta siguranta atipica s-a nascut forta elvetiana. Primele ocazii ale meciului au apartinut gazdelor si au dezvaluit noi probleme in defensiva echipei lui Ilie Dumitrescu. Aflata la cea mai slaba repriza de cand a fost preluata de fostul mare international roman, Steaua a suferit cam la toate capitolele. Dorel Stoica pare rupt din noul film ce se toarna in Ghencea, fiind departe de startul bun de sezon avut sub comanda lui Piturca. Distantele mari dintre cele doua compartimente ofensive au dat nastere la nesiguranta si de foarte putine ori au creat pericol in suprafata elvetiana. Salatici, mijlocasul elvetian de origine bosniaca al lui Grasshopper a dictat ritmul la mijlocul terenului si a castigat clar lupta cu Eric Bicfalvi si Dorel Stoica. Radut a incercat sa iuteasca ritmul insa intre cele doua benzi ale Stelei (Tanase si Radut) si cei doi jucatori din avanposturi (Stancu si Surdu) au aparut prapastii uriase de comunicare si colaborare. Steaua nu a incercat practic deloc poarta lui Benito in primul mitan, elevii lui Dumitrescu multumindu-se sa apere rezultatul din tur. Elvetienii au fost mult mai periculosi si au ratat primele doua ocazii ale meciului in chiar primele zece minute. Presingul agresiv al gazdelor i-a obligat pe stelisti la prudenta si greseli individuale. Latovlevici si Emeghara au trecut rar spre deloc mijlocul terenului, iar Arbudan si Geraldo, buni in duelurile aeriene, au incasat fiecare cate un cartonas galben la captul unor faze in care si-au aratat limtele tehnice. Steaua a scapat totusi cu fata curata dupa primele 45 de minute, cu toate ca elvetienii au marcat odata prim Emeghara al lor, dintr-o pozitie mai mult corecta decat incorecta.

La pauza, Sforza schimba: il scoate pe Lang si il arunca in lupta pe Izzet Hajrovic. Oaspetii incep din nou mai bine, iar Toko trage puternic insa Tatarusanu este din nou atent. In minutul 51, gazdele rateaza ocazia meciului: Smilijanic il deschide excelent pe Toko in dreapta, acesta patrunde si trimite pe langa Tatarusanu, insa Innocent Emeghara barbiereste mingea care se scurge usor, pe langa poarta goala. Problemele in defensiva Stelei continua, iar mijlocul pare in continuare rupt. Ilie Dumitrescu apeleaza la experienta europeana si il pregateste pe internationalul bulgar Anghelov. La Bucuresti probabil se parafau actele pentru transferul lui Galamaz, un fundas extrem de necesar Stelei. Bulgarul il schimba pe Dorel Stoica, insa tot elvetienii par sa controleze jocul. Hajrovic trage cu sete de la distanta insa Tatarusanu reuseste cu greu sa respinda. E o minune ca Steaua nu primeste inca gol. Mai mult Surdu putea da lovitura din nimic. Mai intai fostul brasovean trage excelent de la distanta iar Benito respinge cu greu, iar din centrarea imediata a lui Radut, Romeo reia dintr-o bucata direct in bratele portarul elvetian, atat de putin incercat pana in acel moment. Stanislav Anghelov pare jucatorul care lipseste din linia de mijloc a ros-albastrilor, bulgarul reusind sa echilibreze jocul la mijlocul terenului si totodata sa scurteze distanta dintre cele doua compartimente. Steaua a fost o echipa mai scurta odata cu intrarea internationalul bulgar, o mutare tactica inspirata si bine gandita de Ilie Dumitrescu. Bulgarul il incearca de altfel si el pe Benito in minutul 68 cu un sut plasat dar sanatos. Ultimul sfert de ora la Zurich pare infernal pentru Steaua. Sistemul lui Dumitrescu, gandit pe un varf de careu puternic, masiv, avea clar de suferit cu micutul Surdu plasat in aceasta postura. Cu 13 minute inainte de final, elvetienii dau lovitura: corner pentru Grashopper, Surdu respinge, iar mingea ajunsa la Adli e retrimisa in careu. Acolo, Salatici preia splendid, ridica mingea peste Anghelov si il invinge usor pe Tatarusanu: 1-0 pentru elvetieni care egaleaza scorul la general. Bogdan Stancu este omul cu riposta din tabara stelista, insa actiunea sa splendida se incheie cu un sut pe langa poarta. Meciul merge in prelungiri si datorita lui Tatarusanu, care intervine salutar in minutul 90 la sutul lui Innocent Emeghara.

Prelungirile incep cu o noua prima ocazie de partea elvetienilor. O noua faza fixa executata de Adli si Vallori reia cu pamantul spre poarta lui Tatarusanu, insa scorul ramane 1-0. Steaua incearca insa nici Bogdan Stancu si nici Tanase nu par capabili sa joace la acelasi nivel din ultima vreme. Incearca insa pustiul Cosmin Matei, cu mult tupeu. Doua driblinguri, doua pase reusite iar fostul constantean prinde curaj. Urmeaza o centrare excelenta pentru Surdu dintr-o bucata, insa atacantul stelist rateaza cea mai mare ocazie stelista. Pauza in prelungiri. Minutul 112, o noua sansa pentru “lacuste” insa din sase metri, Toko reia peste. Ambele echipe par impacate cu rezultatul si asteapta “ruleta ruseasca” din final.

0-0 rateaza Smilijanic / apara Tatarusanu

1-0 pentru Steaua, gol Bogdan Stancu

1-1 egaleaza Salatici

2-1 pentru Steaua, gol Romeo Surdu

2-2 egaleaza Grasshopper

3-2 pentru Steaua, gol Stanislav Anghelov

3-3 egaleaza Hajrovici

4-3 pentru Steaua, gol Latovlevici