Steaua - Utrecht 3-1. “Motan” cu instinct de killer

Cronica meciului Steaua Bucuresti - FC Utrecht scor 3-1, un nou meci decis de inspiratia lui Bogdan Stancu. "Motanul" este actualul golgeter Stelei
Articol scris de Florin Codreanu Nov 5th, 2010

utrecht-steaua

Bogdan Stancu, imbrtisat de coechipieri dupa golul cu numarul doi in poarta olandezilor

Meciul Dinamo Kiev - Steaua (1-4), disputat acum patru ani pe 14 septembrie, a fost ultima victorie a ros-albastrilor in grupele Cupelor Europene. De atunci, stelistii au mai jucat 26 de jocuri in grupele Ligii Campionilor si ale Europa League, nereusind sa mai castige niciun meci. Aseara, FC Utrecht a inceput curajos meciul cu Steaua, dar a pierdut la final in fata inspiratiei lui Bogdan Stancu, golgeterul Romaniei care isi dezvolta cu fiecare meci ce trece, un adevarat instinct de killer.

Mihai Nesu, fostul jucator al ros-albastrilor a fost intampinat cu aplauze si urale de fanii veniti aseara la Stadionul Ghencea. Acestia nu au uitat cele sapte sezoane in care “Bichonul” a aparat culorile gruparii militare. Meciul a fost intrerupt doua minute din cauza tortelor aruncate pe teren de fanii Stelei, dar imediat olandezii il incearca pe bravul Tatarusanu. Pe rand Demouge si Duplan incearca sa-l surprinda pe Ciprian, dar goalkeeperul Stelei este providential. Replica Stelei o da Iulian Apostol, al carui sut violent trece putin pe langa poarta lui Vorm. Olandezii incep sa transeze lupta surda de la mijlocul terenului si Wuyents trimite foarte putin pe langa poarta Stelei din interiorul careului. Excelentul Mertens, isi pierde apoi doi adversari pe drum insa Tatarusanu intervine din nou salvator.

Si cum ocaziile se razbuna, in minutul 27, danezul Silberbauerer acorda corner pentru Steaua. Bate Apostol si dupa o imbulzeala in careul olandezilor Gardos trimite balonul cu capul, portarul Vorm retine insa balonul se afla deja dincolo de linia portii: 1-0 pentru Steaua. Doar doua minute se bucura Stelistii, pentru ca Mertens executa impecabil o lovitura libera asezand parca mingea cu mana in vinclul portii ros-albastrilor:1-1. Pana la pauza, Martinovici este aproape de a relua centrarea lui Nicolita, insa cele doua echipe incheie repriza la egalitate.

Lacatus este nevoit sa mute, accidentarea lui Iulian Apostol obligandu-l sa-l arunce in lupta pe tanarul Bicfalvi. Mutare inspirata, pentru ca Eric a adus un plus de forta si sobrietate liniei mediane a ros-albastrilor. Era momentul oportun ca “motanul” Bogdan Stancu sa iasa in evidenta si a facut-o. In doua doua minute, atacantul Stelei a inchis practic meciul. Mai intai a profitat de devierea geniala a lui Tanase pentru a catapulta balonul in plasa portii lui Vorm pentru ca peste un minut, actiunea purtata pe traseul Martinovici-Banel Nicolita sa-l gaseasca la finalizare pe acelasi Stancu: 3-1 pentru Steaua. Utrecht nu-si revine, iar arbitrul rus se face ca nu vede un penalty de manual la intrarea lui Schut la Surdu. Mertens, rateaza ultima sansa la poarta lui Tatarusanu, pentru ca Tanase, Szekely si Nicolita sa fie si ei aproape de majorarea avantajului. Pana la urma, Steaua - Utrecht se incheie 3-1, iar ros-albastrii, profitand de rezultatul de la Liverpool (gazdele au invins Napoli cu 3-1) urca pe locul doi in clasamentul Grupei K.