Steaua a facut 1-1 cu Legia. Neagu gol de senzatie

Articol scris de Dan Jun 27th, 2015

Steaua a disputat vineri seara cel de-al doilea meci de verificare din turneul austriac si a remizat, scor 1-1, cu Legia Varsovia, o echipa care s-a apropiat de valoarea campioanei Romaniei. Golul Stelei a fost inscris de Neagu, in minutul 70.
De aceasta data jocul campioanei Romaniei a functionat mult mai bine,Steaua controlind in mare parte partida. Legia a deschis scorul in minutul 50 prin Szwoch, care s-a desprins de Guilherme si a inscris cu capul. Peste doar 16 minute Steaua a egalat. Neagu a prins o bomba de la 22 de metri si nu i-a dat nici o sansa lui Kuciak.

Concluzii dupa acest meci.
Atitudine schimbata in bine fata de jocul cu Klagenfurt.
Steaua a avut in fata un adversar mult mai puternic decat SK Austria Klagenfurt, pe vicecampioana Poloniei, Legia Varsovia. In primul rand, s-a vazut o atitudine buna a jucatorilor lui Radoi fata de meciul precedent, apoi jocul a fost mai consistent, chiar daca e inca departe de ceea ce isi doresc cei din staff. Chiar daca Legia a pus in pericol de mai multe ori poarta Stelei, jocul, in mare masura a fost controlat de campioana Romaniei.

Neagu e noul Prepelita. Muniru e pe alta lume.
Dupa doua sezoane la Steaua, Ionut Neagu poate spera, in sfarsit, la titularizare. Este solutia potrivita dupa plecarea lui Prepelita, ajuta la constructie si vine bine din linia a doua. Golul marcat de el in minutul 70, un vole de la 25 de metri, a impresionat asistenta. La mijloc, ex-galateanul reprezinta o solutie si ramane de vazut alaturi de cine. Probabil de Muniru, daca acesta va reusi sa se integreze, pentru ca nu da semne de adaptare si Breeveld joaca doar pentru ca nu sunt alte solutii.

Trebuie adus un golgheter pana nu e prea tarziu.
Radoi i-a oferit o sansa lui Tudorie, care in meciul cu Legia a fost titular. Atacantul ex-galatean a fost implicat in joc, a si castigat destule dueluri, dar in fata portii a fost total ineficient. Nici un sut la poarta! In minutul 13, Rapa i-a centrat perfect mingea, iar Tudorie putea indeplini doar o simpla formalitate daca o lovea cu capul, insa el doar a trecut milimetric pe langa balon. Cum nici pe Tucudean nu se poate pune baza, este evident ca Stelei ii trebuie un atacant care sa dea goluri, asa cum a fost Piovaccari.

Chipciu nu mai stie sa joace nici in banda.
O deziluzie continua sa fie Alexandru Chipciu. Acesta a fost folosit de Radoi in banda dreapta. Nici aici nu a dat randament si nu pare pregatit din punct de vedere fizic. Incercat in ultimul sezon pe toate posturile din ofensiva, Chipciu pare sa nu-si gaseasca locul ideal intr-o echipa a Stelei care are nevoie de talentul lui.

Radoi are curaj, da sanse tinerilor.
Mirel Radoi a inceput cu Tudorie, l-a folosit o buna bucata de timp si pe Mihalcea, iar pe final i-a acordat 10 minute si lui Enceanu. Apropiatii lui sustin ca doreste sa propulseze jucatori tineri in echipa, chiar daca multi nu ar avea curajul lui.