Steaua a castigat Cupa Romaniei. Tripla istorica a Stelei

Articol scris de Dan Jun 2nd, 2015

Steaua a cucerit Cupa Romaniei dupa ce a invins-o cu 3-0 pe Universitatea Cluj. Steaua a reusit o tripla istorica in acest sezon, dupa ce a si-a mai trecut in palmares titlul de campioana si Cupa Ligii. Finala s-a jucat uminica seara pe Arena Naţionala.
Pentru Steaua este primul event reusit dupa 1997, “ros-albastrii” trecandu-si in palmares a 22-a Cupa a Romaniei din istoria clubului. Steaua s-a impus prin golurile marcate de Adi Popa (9, 53) – desemnat la final omul meciului – si de Raul Rusescu (48).

Steaua a cucerit Cupa Romaniei

Echipele de start:
U Cluj: Veselovsky – Jovanovic, Neag, Skvorc, Ciupe – Lungu, Cr. Munteanu – Ceppelini, Mengolo, Kovacs – Morar; Antrenor: Adrian Falub.
Steaua: Nita – Papp, Luchin, Varela, Guilherme – Neagu, Breeveld – Popa, Stanciu, Chipciu – Rusescu.
Rezerve: Cojocaru – Rapa, Iancu, Tosca, Latovlevici, Tucudean, Tamas; Antrenor Costel Galca.

Steaua a cucerit Cupa Romaniei a

Finala a inceput cu o intrerupere. Arbitrul Alexandru Tudor a oprit jocul in al doilea minut de joc, timp circa 3 minute, din cauza torţelor aruncate de fanii ardeleni la poarta portarului stelist Florin Niţa.
Steaua a deschis scorul in minutul 9, cand Stanciu a trimis o minge inapoi si Adi Popa pus latul din prima, iar mingea a intrat in poarta dupa ce a izbit si bara dreapta. Apoi, ros-albastrii au controlat jocul in prima repriza, dar nu au forţat si nu au mai avut ocazii clare de gol. Rusescu (16) si Stanciu (41) au sutat din afara careului la poarta lui Veselovsky, dar fara sorţi de izbanda. “U” a fost aproape de gol in minutul 31, cand Varela a respins in extremis din faţa porţii, dupa un corner al clujenilor.

Steaua a cucerit Cupa Romaniei 2

In repriza secunda, Steaua a incheiat conturile in primele zece minute, dupa ce Rusescu a trimis in plasa centrarea lui Popa (48), apoi mijlocasul poreclit “Motoreta” a inchis tabela cu un nou sut pe jos, care a intalnit bara, inainte de a scutura plasa. Universitatea a cautat un gol de onoare, dar Neag a reluat pe langa poarta, dupa o centrare a lui Nuno Viveiros (61).
Pana la final, Steaua a ratat prin Chipciu (81) si Stanciu (90+2), iar Mengolo a irosit ultima ocazie a meciului (90+2).
Pentru antrenorul Costel Galca a fost ultimul sau meci la Steaua, la capatul unui sezon in care a reusit sa castige 3 trofee.