Rapid – Steaua 1-1. Lectie despre cum NU se incurajeaza o echipa de fotbal !

Stelistii au reusit sa smulga un punct din derby-ul cu Rapid, desi pe teren au zburat si alte obiecte decat mingea.
Articol scris de Alex Apr 15th, 2013

3.FOTBAL:RAPID BUCURESTI-STEAUA BUCURESTI 1-0,LIGA 1 (14.04.2013)Ceea ce trebuia sa fie un derby local spectaculos intre doua cluburi cu traditie din Liga 1, s-a transformat intr-un film prost si dezgustator, datorita organizatorilor si a spectatorilor, pe care ii voi numi indisciplinati, ca sa fiu ingaduitor. In primul rand, nu poti tu, ca organizator, sa interzici accesul pe stadion fanilor unei echipe, datorita riscului ridicat de violente. Ori se joaca cu stadionul gol, ori faci apel la suficiente forte de ordine, care sa aplaneze orice conflict. Nu ma intelegeti gresit, nu consider ca Steaua avea neaparat nevoie de ajutorul galeriei, ca sa castige meciul, dar asa ar fi fost corect.

In fine, dupa o mica intarziere cauzata de aceeasi suporteri indisciplinati, arbitrul Sebastian Coltescu a fluierat inceputul partidei. Opt minute mai tariziu, Tanase pierde mingea in preajma careului propriu si Georgievski e nevoit sa faulteze la 18 metri de poarta, eveniment soldat si cu un cartonas galben pentru macedonean, care-l va impiedica sa joace in etapa viitoare cu Petrolul. Ovidiu Herea executa lovitura libera pe langa zid, plasat si deschide scorul, surprinzandu-l pe Tatarusanu, care n-are nicio reactie.

Imediat dupa gol, Rapidul s-a inchis in aparare si a aglomerat zona careului, mai ceva ca la o slujba cu moaste. Georgievski este schimbat de Reghe in minutul 21 cu Tatu, fapt care-l irita la culme pe fundas, insa acesta risca sa mai ia un cartonas galben si sa fie elminat, iar ofensiva Stelei avea nevoie de intariri. De fapt toata prima repriza a fost o continua ofensiva la poarta Rapidului, insa giulestenii s-au aparat bine si stelistii n-au reusit sa-si creeze decat doua ocazii, cea mai buna venind din partea lui Tatu care a trimis mingea peste poarta, dupa o centrare a lui Adi Popa.

Cea de-a doua repriza a continuat in acelasi ritm, fara niciun eveniment major, pana in minutul 62, cand Gabriel Iancu i-a luat locul lui Rusescu, care pare sa fie intr-o scadere de forma. Nici vremea nu parea sa tina cu noi, pe un stadion atat de ostil, intrucat prin minutul 70 a inceput sa ploua torential, dar gazonul n-a dezamagit. Deabia in minutul 81 a venit golul egalizator, inscris de capitanul Alex Bourceanu, printr-un sut puternic de la 25 metri, dupa ce a recuparat o minge fara destinatar, centrata de Adi Popa.

Vazandu-se egalati, o parte din suporterii Rapidului s-au dezlantuit si au inceput sa arunce cu tot felul de obiecte dupa jucatorii ros-albastrii, dar si dupa oficialii meciului si ai Stelei. Totul a degenerat cand Latovlevici incerca sa bata o lovitura de la margine, croindu-si drum printre petarde, care explodau in stanga si in dreapta, de parca mai erau 10 secunde pana la intrarea in noul an. Mai apoi Chiriches a fost lovit in cap cu o bricheta, fapt care a generat o busculada pe teren intre jucatorii ambelor tabere. Coltescu a reusit sa-i trimita pe toti la cabine, timp in care fortele de ordine au restabilit ordinea si meciul s-a putut relua.

In mod normal, partida trebuia oprita si decisa la masa verde, pentru a servi ca invatatura de minte fanilor iresponsabili, care nu stiu sa-si incurajeze echipa favorita. Totusi, la insistentele stelistilor, meciul s-a reluat si Steaua s-a regasit din nou in atac pana la final, iar in ultimul minut de prelungiri, Gabriel Iancu a avut o sansa imensa de a face scorul 2-1, dupa ce a lovit mingea in bara cu capul, pentru ca mai apoi sa ricoseze la Chipciu, care a incercat un calcai spre poarta si aceasta esuat.

In ciuda rezultatului neasteptat, Steaua ramane totusi neinvinsa in 2013 si a demonstrat o valoare cu mult superioara fata de un Rapid, care in afara de golul din minutul 9, n-a mai avut nicio ocazie pe toata durata partidei.